Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
21/09/2018 - 06:40

Ogłosili przetarg na budowę nowego mostu w Kurowie... ale, kiedy nam go zbudują

Jest stary, wysłużony, za wąski i powoli dożywa swego kresu. Most na Dunajcu w Kurowie ma zastąpić nowa przeprawa, ale rozpoczęcie inwestycje idzie jak po grudzie. Wedle zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad przetarg na budowę nowego mostu miał być ogłoszony na początku tego roku, potem okazało się, że dokumentacja jest niekompletna, a potem zapadła głucha cisza. Teraz wreszcie są dobre wiadomości.

Po zapowiedziach, że z początkiem nowego roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę mostu w Kurowie, inwestycja miała ruszyć z kopyta. Ten optymizm zgasiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która obwieściła, że dokumentacja jest niekompletna i wszystko odsunie się w czasie. W kwietniu były informacje, że przetarg ruszy jeszcze przed wakacjami.

Czytaj też Jak goniliśmy ministra w sprawie budowy "Sądeczanki" i co z tego wyszło

A potem to już były tylko komentarze wściekłych kierowców, którzy z trudem mijają się na wąskim, wysłużonym moście, że budowa nowego mostu to tylko gruszki na wierzbie.

Wygląda jednak na to, że coś w sprawie drgnęło. Generalna Dyrekcja obwieściła, że przetarg właśnie został ogłoszony. Ale od przetargu do budowy nowego mostu, droga jeszcze daleka.  

Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają być wykonane w terminie nie dłuższym niż dwadzieścia osiem miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, to znaczy  od 15 grudnia do 15 marca - wyjaśnia Iwona Mikrut, rzeczniczka  małopolskiego oddziału DGDKiA.

Projekt nowej przeprawy jest gotowy. Most  będzie dłuższy. Ma mieć sześćset metrów, a więcej  o jedna trzecią więcej w porównaniu z obecnym, który ma czterysta siedem. Jezdnie ,szersze i bezpieczniejsze, zajmą siedem metrów. Sam ciąg pieszo-rowerowy to trzy i pół metra szerokości.

Czytaj też Ciarki przechodzą! Ekstremalny spacer do żłobka. Dziecięcy wózek kontra auta 

- W ramach inwestycji zostanie też rozbudowana droga z nawierzchnią bitumiczną na dojazdach do mostu. Oprócz tego będzie też przebudowane  skrzyżowanie drogi krajowej numer 75, z drogą gminną w Kurowie .

W planach jest też przebudowa parkingu z miejscem ważenia pojazdów, budowa dwóch  konstrukcji oporowych, przebudowa zjazdów indywidualnych, budowa zatok autobusowych, ekranu akustycznego, ciągów pieszo-rowerowych oraz rozbiórka trzech  przepustów drogowych i budowa nowych - wylicza Iwona Mikrut.

Czytaj też Żelbetowymi platformami, betonowymi palami ratują im domy [ZDJĘCIA]

Po rozbiórce starego mostu przyczółek zostanie zaadaptowany na punkt widokowy. Wiadomo już, że koszt inwestycji przekroczy sto milionów złotych.

[email protected] fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)