Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/01/2015 - 04:10

Odzysk energii z odpadów – ekologia czy tylko ekonomia?

Podczas kolejnej debaty w ramach Forum energetycznego w Karpaczu paneliści zrezygnowali z długich indywidualnych prezentacji i postawili w tej dyskusji na swobodną, wartko toczoną dyskusję niezwykle sprawnie moderowaną przez Magdalenę Rogulską z polsko-szwedzkiej Platformy Zrównoważonej Energii.
Projekty waste-to-energy to tylko jeden z elementów polityki śmieciowej, na którą należy patrzeć w szerszym kontekście – podkreślił Johan Bonnier, członek Europejskiej Konfederacji Elektrowni Wykorzystujących Odpady. Anna Larsson, z Green Business Norway naszkicowała obecną sytuację w Skandynawii. Podkreśliła, że przetwarzanie odpadów jest zagadnieniem, wokół którego stworzony został społeczny konsensus, działanie biogazowni i spalarni śmieci jest akceptowane i wspierane przez społeczeństwo. W Norwegii wykorzystuje się około 60 % energii pochodzących z odpadów resztkowych, zaś w Szwecji – około 50%. David Dornbush, Prezes Clean Tuesday z Francji zwrócił uwagę na problemy z finansowaniem projektów przetwarzających odpady w energię. Finansowanie małych projektów jest równie trudne, co finansowanie wielkich przedsięwzięć. Dodał, ze we Francji śmieci raczej się spala, niż poddaje recyklingowi.
Magdalena Rogulska przypomniała, że w Polsce około 80% odpadów trafia na wysypiska śmieci, co stawia nas zupełni po przeciwnej stronie, niż Szwecję, gdzie składuje się zaledwie niecały 1% odpadów. Jej zdaniem należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób możemy włączyć społeczeństwo w propagowanie postaw ekologicznych. Johan Bonnier zwrócił uwagę, że pierwszym etapem w gospodarowaniu śmieciami powinny być działania recyklingowe oraz ograniczające produkcję śmieci, a dopiero później należy pozostałe odpady przetwarzać na energię.
Nawiązując do hasła panelu Anna Larsson Dyrektor ds. Rynku Polskiego, Green Business Norway, podkreśliła, że waste-to-energy projects są projektami ekonomicznie uzasadnionymi i jednocześnie ekologicznymi. Ważne jest, żeby przy planowaniu tego rodzaju inwestycji myśleć długoterminowo, ponieważ oddziaływanie, oraz korzyści z tych projektów będziemy czerpać w długofalowej perspektywie. Zasada bliskości powinna być zachowana przy projektowaniu tego rodzaju inwestycji – przetwarzanie odpadów powinno odbywać się tam, gdzie te odpady powstają. W dużych miastach powinno się budować duże spalarnie, w mniejszych ośrodkach, odpowiednio mniejsze instalacje. Jej zdaniem przyczyni się to do zoptymalizowania kosztów i utrzymania zasadności ekonomicznej projektów. Według Magdaleny Rogulskiej, energia z odpadów może być istotnym składnikiem miksu energetycznego. Dyrektywy europejskie wspierają i zachęcają do wykorzystywania energii z tego, co już zostało wytworzone. Jeśli chodzi pozostałe modele spalarni śmieci, według Bonnier’a to zarówno cementownie, jak i tradycyjne spalarnie śmieci powinny podlegać takim samym normom środowiskowym.
Na zakończenie Magdalena Rogulska zaapelowała o stworzenie strategii politycznej, która umożliwi optymalne wykorzystanie odpadów. Kluczowe jest w tym przypadku zdefiniowanie odpowiedzialności za odpady.
W ramach dyskusji z publicznością, jeden z uczestników spotkania przedstawił projekt Alfa Cut, który opiera się na procesie polimeryzacji katalitycznej odpadów. Jest to jedyna technologia przetwarzania odpadów na paliwo, która została zaakceptowana do dalszych badań i uzyskała finansowanie z UE.

Oprac. BOS
Źródło, fot: Forum Ekonomiczne
 






Dziękujemy za przesłanie błędu