Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
10/04/2021 - 15:20

Odwiedź Gruzję nie wyjeżdżając z Nowego Sącza. Gruzińska piekarnia WAZI

Gruzińskie Chaczapuri, chleby Puri, słodkie ciasto Medok czy Kada - to nie menu restauracji w centrum Tbilisi lecz gruzińskiej piekarni w Nowym Sączu. O jakość przysmaków i ich przygotowanie zgodnie z tradycją dba doświadczony piekarz Zurabi Shekiladze. Piekarnia WAZI przeniesie was wprost do jego ojczyzny.

W Nowym Sączu bije gruzińskie serce
Jest takie miejsce w Nowym Sączu, które przenosi nas prosto na górzyste tereny Gruzji. Otwierając drzwi piekarni WAZI wkraczamy do innego świata, niepodobnego do naszej sądeckiej rzeczywistości. Gruzińska piekarnia zagościła na ulicy Lwowskiej niedawno, a już podbiła serca sądeczan.

Tutaj każdy, kto kiedykolwiek odwiedził Gruzję może przypomnieć sobie jej smak i zapach, a nawet dźwięk. W obecnych czasach, kiedy podróżowanie jest utrudnione, WAZI działa jak samolot pierwszej klasy wprost do Tbilisi. Poznawanie nowej kultury i kuchni jeszcze nigdy nie było tak przyjemne.

Na gruzińskim stole
W piekarni WAZI spróbujemy Chaczapuri z przeróżnymi dodatkami. Znajdzie się coś dla smakoszy mięsnych przysmaków oraz dla tych, którzy preferują dania jarskie. Idealnie wypieczone ciasto drożdżowe z farszem rozpływa się w ustach.

Piekarnia gruzińska WAZI, Nowy Sącz

Kupimy tutaj chleb Puri, który wcale naszego polskiego chleba wyglądem nie przypomina, lecz zaskoczy nas swoim smakiem. Przeszklone witryny w piekarni kuszą nas słodkimi przysmakami; ciastami półfrancuskimi z nadzieniem czy ruletką gruzińską.

Piekarnia gruzińska WAZI, Nowy Sącz

Każda pozycja z menu gruzińskiej piekarni WAZI jest przygotowywana według tradycyjnych receptur. Wszystko wykonywane jest dokładnie tak, jak w Gruzji, co niewątpliwie jest dużą zaletą tego miejsca. W dodatku, czekają tam na nas tradycyjne gruzińskie napoje: słodka lemoniada oraz zdrowotna woda Borjomi.

Klienci w kuchni
Wszystkie produkty wykonywane są z naturalnych składników. W cieście na Chaczapuri nie znajdziemy nic więcej niż wodę, mąkę, sól i drożdże. Klienci mogą się o tym przekonać na własne oczy, ponieważ proces przygotowywania potraw nie dzieje się za zamkniętymi drzwiami kuchni. Wszystko przygotowywane jest bez konserwantów i barwników tuż za ladą, na oczach klientów.

Aby zachować tradycyjny smak gruzińskich przysmaków piekarz Zurabi Shekiladze używa tylko przypraw importowanych z ojczyzny. Tradycyjny gruziński piec, który stoi w rogu piekarni nie jest tylko miłą ozdobą - to tam pieczone są chleby Puri. Klienci nie kupią tutaj wczorajszego chleba, ani nieświeżych przysmaków.

Piekarnia gruzińska WAZI, Nowy Sącz

WAZI, czy co?
W gruzińskiej piekarni na ulicy Lwowskiej każdy przywita nas z uśmiechem. Gościnność i życzliwość to wizytówka Gruzinów. Nie znajdziemy też tutaj podrabianych potraw wątpliwej jakości. Zurabi Shekiladze dba o to, aby wszystko było przygotowane dokładnie tak, jak w jego ojczystej Gruzji.

Z tego powodu Chaczapuri przygotowują doświadczeni gruzińscy piekarze, którzy przyjechali do Polski na specjalne zaproszenie właścicieli piekarni. Jak podkreśla Zurabi Shekiladze, przygotowanie ciasta wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać, potrzebna jest do tego wprawa i znajomość gruzińskich tradycji.

Piekarnia gruzińska WAZI, Nowy Sącz

Właściciele WAZI swoją pierwszą gruzińską piekarnię otworzyli w Krakowie. Tam gruzińskie przysmaki zbierały najlepsze recenzje. Piekarnia została odznaczona prestiżową w świecie kulinarnym nagrodą "Orły" w 2020 roku. Mimo tego, WAZI, którego nazwa pochodzi od pędów winorośli, nie ma zamiaru przemienić się w masową piekarnię z halami produkcyjnymi. To miejsce, gdzie po prostu można poczuć się jak w Gruzji.

Piekarnia gruzińska WAZI, Nowy Sącz

Piekarnię WAZI znajdziecie na ulicy Lwowskiej 69 w Nowym Sączu. Odwiedźcie ich stronę internetową: wazi.pl oraz profil na Facebooku: WAZI - Gruzińska piekarnia

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020