Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
04/08/2016 - 12:35

Oddać firmę swoim dzieciom. Trudne? Zdradzą to biznesmeni podczas Forum Ekonomicznego

Polskie firmy rodzinne, które jak grzyby po deszczu wyrastały po transformacji gospodarczej końca lat osiemdziesiątych, przechodzą obecnie pierwszą falę sukcesji. Jakim wyzwaniom będą musieli sprostać następy „ojców założycieli”? Czy uda im się zachować rodzinny charakter biznesu? Czy zmienią styl zarządzania i strategię rozwoju? Te kwestie będą dyskutowane podczas jednej z licznych debat tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Nad wynikami badań Deloitte i przyszłością firm rodzinnych będą debatować podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy polscy sukcesorzy i zagraniczni praktycy pracujących z firmami rodzinnymi.  

Punktem wyjścia do dyskusji będą wyniki analizy międzynarodowej firmy doradczej Deloitte zawarte w opracowaniu „Sukcesorzy w firmach rodzinnych: zachować wartości rodziny”. Badania zostały przeprowadzone w 19 krajach Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki  wśród obecnych i przyszłych sukcesorów w firmach rodzinnych.

80 proc. respondentów twierdzi, że ich styl przywódczy będzie inny, 56 proc. zamierza zmienić strategię firmy a 56 proc. chce dokonać zmiany struktur ładu korporacyjnego. Innowacje są dla 76 proc. respondentów jednym z trzech największych priorytetów. Podobnie 61 proc. zarządzających z poprzedniego pokolenia ma świadomość znaczenia innowacji, ale aż 40 proc. nie chce podejmować związanego z nimi ryzyka. Tymczasem 51 proc. sukcesorów chce podejmować ryzyko częściej, niż założyciele firmy, ale w sposób bardziej kontrolowany.

Na świecie tylko jedna na trzy firmy rodzinne pomyślnie przechodzi proces pełnego przekazania zarządzania młodemu pokoleniu - wskazują statystyki. Tymczasem aż 64 proc. respondentów badania deklaruje, że przejmie zarządzanie firmą bez formalnego planu sukcesji. Czy wczesne rozpoczęcie przygotowań do objęcia kierowniczego stanowiska deklarowane przez 44 proc. sukcesorów pozwoli na udane przejęcie sterów?

Nad wynikami badań Deloitte i przyszłością firm rodzinnych będą dyskutować polscy sukcesorzy i zagraniczni praktycy pracujących z firmami rodzinnymi.  

Przekazanie firmy kolejnemu pokoleniu to największe wyzwanie, z jakim muszą się zmierzyć przedsiębiorstwa rodzinne, wynika z badań EY. Dlatego większość z nich nie działa dłużej niż jedno pokolenie.

- Skomplikowane relacje rodzinne oraz emocjonalny stosunek do firmy mogą spowodować, że sukcesja stanie się polem minowym. Jeśli właściciele chcą, żeby firma pozostała w rękach rodziny to muszą sukcesję potraktować jako proces, a nie jednorazowe wydarzenie – mówi Marek Jarocki, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY.

W Polsce aż 72 proc.  przedsiębiorców nie zamierza na razie rezygnować z prowadzenia firmy, 17 proc. nie wie komu ją oddać, a tylko 4 proc. rozpoczęło proces sukcesji i ma wybranego następcę - wynika z badań EY.

Właściciele polskich firm rodzinnych, także tych sądeckich,  są stałymi gośćmi Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W ubiegłym roku nie tylko uczestniczyli w poważnych dysputach, ale także opowiadali o swoich pasjach, takich jak  rajdowe wyścigi samochodowe, zdobywanie najwyższych szczytów, triathlon, uprawa winnych latorośli i…dynamika płynów. Jacy są „po godzinach”? Przeczytaj Florek i Berdychowski w gronie pozytywnie zwariowanych biznesmenów

(ami), fot: A.MDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)