Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
20/11/2023 - 06:55

Od 17 listopada zmiana godzin pracy urzędów. Przynajmniej raz w tygodniu muszą być czynne do godziny 18

W piątek 17 listopada wchodzi w życie zarządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące organizacji pracy urzędów. Najważniejsze postanowienia to obowiązek pracy urzędów przyjmujących interesantów przynajmniej jednego dnia w tygodniu w godzinach 8.00-18.00. Ponadto możliwe jest w takich urzędach w razie potrzeby organizowanie pracy całodobowej.

Rozporządzenie dotyczy wszystkich urzędów – od centralnych po lokalne, zatrudniających pracowników na podstawie ustawy o służbie cywilnej.

Urząd raz w tygodniu czynny dla interesantów do godziny 18

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2023 r. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów określa sposób organizacji przez dyrektorów generalnych urzędów czasu pracy urzędów, w tym ustalania rozkładów czasu pracy oraz wyznaczania dni, w które wykonuje się pracę w zamian za dni wolne.

Coraz więcej spraw możemy załatwić drogą cyfrową, ale wszędzie tam gdzie konieczne jest dostarczenie lub odebranie dokumentów kontakt z urzędami jest nieunikniony. Dla wielu osób pracujących w stałych godzinach jest to problem, bo praca urzędu z reguły pokrywa się z godzinami ich pracy zawodowej. Dlatego by załatwić sprawę muszą zwalniać się na kilka godzin lub nawet brać cały dzień wolny z pracy.

Przedłużenie pracy urzędów do godziny 18.00 przynajmniej jednego dnia w tygodniu stwarza im więc możliwość załatwiania takich spraw bez komplikowania sobie spraw zawodowych – pogodzenia godzin pracy własnej z godzinami pracy urzędów.

Praca urzędów w dodatkowe dni

Dyrektor generalny urzędu ustala czas pracy urzędu, w tym rozkład czasu pracy członków korpusu służby cywilnej, w taki sposób, aby praca w urzędzie była wykonywana od poniedziałku do piątku, nieprzerwanie przez 8 godzin każdego dnia, a ponadto  rozpoczynana nie wcześniej niż o godzinie 7.00 i nie później niż o godzinie 10.00

W urzędach, w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, dyrektor generalny urzędu ustala czas pracy urzędu, w tym rozkład czasu pracy członków korpusu służby cywilnej, w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8.00 a godziną 18.00.

Ponadto rozporządzenie reguluje zasady pracy w dni co do zasady wolne od pracy lub przysługujące jako wolne w sytuacji gdy dzień świąteczny przypada na roboczy dzień tygodnia.

I tak w przypadku wyznaczenia dla danego urzędu przez Prezesa Rady Ministrów dnia wolnego od pracy podlegającego odpracowaniu, dyrektor generalny urzędu wyznacza dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny, sobotę przypadającą w tym samym okresie rozliczeniowym co wyznaczony dzień wolny lub w następnym okresie rozliczeniowym.

Niezwłocznie informuje o tym członków korpusu służby cywilnej oraz interesantów.

Przy czym o wyznaczeniu soboty dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny, z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danym urzędzie.   ([email protected]) fot. webandi/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu