Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
25/10/2018 - 18:00

Obwodnica Chełmca na przełomie 2020/2021 roku. Przetarg w przyszłym tygodniu

Nareszcie! Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, goszczący dzisiaj w Nowym Sączu poinformował, że w przyszłym tygodniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma rozpisać przetarg na budowę niespełna półtorakilometrowego odcinka drogi, która przebiegać będzie przez Chełmiec i połączy obwodnicę zachodnią z północną.

Przypomnijmy, że do spięcia obu obwodnic konieczna jest budowa łącznika. Brakuje raptem 1,5 km drogi. Przeszkoda ta przekłada się, niestety na utrudnienia komunikacyjne.

Wielu kierowców musi teraz pokonywać skrzyżowanie w Chełmcu, które jeszcze przed rozpoczęciem budowy nowego mostu heleńskiego było i tak bardzo zatłoczone. Najtrudniejsza sytuacja panuje tam oczywiście w godzinach szczytu. Wtedy ruch pojazdów jest największy.

Budowa stosunkowo krótkiego łącznika planowana była oczywiście już wtedy, kiedy budowano obie obwodnice Nowego Sącza.

Co stawało do tej pory na przeszkodzie, aby ten półtorakilometrowy łącznik, zwany obwodnicą Chełmca mógł powstać?. Przede wszystkim musiało być zagwarantowane  finansowanie tej inwestycji, jak i przygotowana  pełna jej dokumentacja po to, aby można było ogłosić przetarg.

Formalności się przedłużały, bo od decyzji środowiskowej wydanej przez wójta gminy Chełmiec odwoływała się jedna osoba, posiadająca działki na terenie, przez który ma być poprowadzona obwodnica Chełmca.

Obwodnica Chełmca połączy rondo w Biczycach Dolnych z rondem przy ul. Marcinkowickiej. Z tego ronda można już zjechać na obwodnicę północną Nowego Sącza.

Dzisiaj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas krótkiego briefiengu na osiedlu Helena zorganizowanego przez Iwonę Mularczyk, kandydatkę na prezydenta Nowego Sącza, ogłosił, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad  dysponuje już ostateczną decyzją środowiskową i w przyszłym tygodniu powinna ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji.

- Wiele regionów naszego kraju wymaga dobrego skomunikowania z bezpiecznymi i komfortowymi drogami - powiedział minister infrastruktury. - Jest to poza wszelką dyskusją. Bezpieczny transport, bezpieczne drogi są priorytetem naszego rządu. Czynimy duże wysiłki, aby zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Dużym problemem komunikacyjnym mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny jest brak obwodnicy Chełmca. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na jej budowę. Inwestycja będzie realizowana w systemie "projektuj i buduj".

Obwodnica Chełmca  jest wpisana w program budowy dróg krajowych. Jak zapewnił dzisiaj minister Adamczyk wspomniana inwestycja ma zabezpieczenie finansowe, dzięki decyzji rządu PiS z lipca 2017 roku.

- Mam nadzieję, że na przełomie 2020/2021 obwodnica Chełmca będzie w pełni funkcjonalna - stwierdził dzisiaj minister Adamczyk. - Przejmie ona ruch, który dzisiaj generuje bardzo duże problemy w Nowym Sączu.

Minister Adamczyk wspomniał także, że już wkrótce będzie podpisywał program inwestycyjny, który jest gotowy. - Brak obwodnicy Chełmca przekładał się na trudności komunikacyjne, których doświadczali nie tylko mieszkańcy regionu, ale także ci, którzy przejeżdżali przez Nowy Sącz - stwierdził.

Minister Adamczyk podkreślił, że jest to zbieg okoliczności, że właśnie teraz, gdy Nowy Sącz jest przed drugą turą wyborów informuje o tym, że jest zielone światło dla budowy obwodnicy Chełmca.

- Podkreślam, że dopiero decyzja środowiskowa otworzyła nam możliwości realizacyjne - stwierdził dzisiaj minister Adamczyk. - Gratuluję wszystkim tym, którzy zabiegali o budowę tej drogi. Dziękuję parlamentarzystom i tym, którzy pomogli w tej sprawie.

- Bardzo dziękuję panie ministrze za ważne słowa, które dzisiaj padły w Nowym Sączu - powiedziała Iwona Mularczyk, kandydatka na prezydenta Nowego Sącza. - Jest to bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Nowego Sącza, którzy borykają się z korkami, szczególnie na ul. Węgierskiej. Tranzyt, jaki skupi się na tej obwodnicy spowoduje odciążenie ruchu na drogach Nowego Sącza. Wiadomość, którą sądeczanie otrzymali była wyczekiwana. Bardzo za nią dziękuję.

[email protected], fot. IM.   

Obwodnica Chełmca - dobre wieści
Obwodnica Chełmca - dobre wieści

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)