Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
04/12/2018 - 12:20

Obiecanki, cacanki. Wyszła katastrofa z mieszkania plus?

To miał być rynkowy hit. W kilka lat miał zapewnić 100 tys. mieszkań dla rodzin, których nie stać na zakup własnego lokum. Czy program mieszkanie plus, sztandarowe przedsięwzięcie PiS, zakończyło się wielką klapą? Krytykują go nawet eksperci związani z partią rządzącą – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

W realizacji programu Mieszkanie plus – od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 r. – popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa akty prawne sprawiły, że pierwsze dwa lata jego funkcjonowania należy uznać za stracone” – czytamy w raporcie, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Czytaj też Co z Mieszkaniami Plus w Nowym Sączu? Zbudują czy nie zbudują...

Jak pisze gazeta, za opracowanie założeń programu odpowiadał Józef Orzeł, osoba ciesząca się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Z nieoficjalnych ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że ostateczny jego kształt jest owocem „wielu spotkań w gronie ekspertów, które odbywały się w ciągu kilku miesięcy”.

Lektura ponad 70 stron wskazuje, że mimo fatalnego startu program można uratować - zauważa dziennik. - Wiele zależy od podmiotu, który dziś odpowiada za jego realizację, czyli Polskiego Funduszu Rozwojowego.

Przeczytaj też Dorosłe dzieci na garnuszku rodziców. Pomoże im program „Mieszkanie Plus”?

Zdaniem ekspertów należy również jak najszybciej – najlepiej przed końcem roku – uchwalić dwie ustawy: nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz ustawę o firmach inwestujących w najem nieruchomości.

Pierwszy z wymienionych aktów prawnych nie trafił nawet jeszcze do Sejmu, a drugi zaś jest dopiero po pierwszym czytaniu w Sejmie – pisze gazeta.„Rzeczpospolita” cytuje też opinię Mirosława Barszcza, prezesa PFR Nieruchomości.

– Jako PFR Nieruchomości odpowiadamy za inwestycyjny filar Mieszkania plus od stycznia 2018 r., kiedy powołana została Rada Mieszkalnictwa przy Prezesie Rady Ministrów. Oceniając stan realizacji programu Mieszkanie plus, trzeba mieć świadomość, że jest to najbardziej nowatorski program mieszkaniowy, jaki kiedykolwiek był prowadzony w Polsce – podkreślił Mirosław Barszcz.

[email protected] fot.archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI