Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
13/02/2020 - 23:50

O co tutaj chodzi? Kierowcy szturmują sądeckie starostwo, bo boją się kar

Kierowcy oblegają wydział komunikacji Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, bo chcą jak najszybciej zarejestrować swoje nowe samochody. Stoją w kolejkach, bo boją się kar. Okazuje się, że nie do końca mają rację.

Wydziały komunikacji w całej Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie. Kolejki ustawiają się też w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu.

- Bezpośredni wpływ miała na to zmiana przepisów prawnych, pośrednio natomiast fakt, że bardzo duża ilość właścicieli samochodów nie przerejestrowywała pojazdów, jeżdżąc z kilkoma umowami pośrednimi czasem nawet przez kilka lat - wyjaśnia Maria Olszowska z biura prasowego starostwa. Sytuacja jest analogiczna w przypadku zgłoszeń sprzedaży pojazdów.

- Do końca ubiegłego roku tylko część właścicieli informowała o zbyciu pojazdu pomimo, że taki obowiązek zgłoszenia zbycia czy też przerejestrowania pojazdu od zawsze funkcjonował w polskim prawodawstwie – dodaje Olszowska i podkreśla, że już na początku stycznia starostwo informowało o zmianie przepisów dotyczących rejestracji pojazdów oraz zgłoszeń ich zbycia.

Czytaj też Jeszcze się w Sączu nie zaczęło, już się skończyło. Tanie mieszkania to niewypał 

- Kierowcy, którzy zakupili samochody wcześniej, nie muszą więc teraz stać w długich kolejkach – mówi Jacek Maleczek, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu starostwa. – Obowiązują ich poprzednie przepisy, czyli bez sankcji karnych.

Ludzie czekają w kolejce, denerwują się, narzekają na pracowników, którzy robią wszystko, aby jak najszybciej i najlepiej ich obsłużyć. Jeśli ktoś kupił lub sprzedał samochód w ubiegłym roku może zarejestrować go nieco później – uniknie wtedy długich kolejek i straty czasu – dodaje Maleczek.  

Co z karami pieniężnymi? Co dokładnie mówią na ten temat przepisy? Kary będą nakładane w przypadku sprowadzenia po 31 grudnia 2019 roku albo nabycia auta niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy datą sprowadzenia pojazdu jest dzień 31 grudnia 2019 r. i niezarejestrowania tego pojazdu w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia.

Dotyczy to też nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP po dniu 31 grudnia 2019 r. i niezawiadomienia o tym starosty w terminie 30 dni od daty nabycia lub zbycia.

Czytaj też Będą budować dwie nowe obwodnice na Sądecczyźnie. To już pewne.  

Kolejkowy problem w starostwie musi ogarnąć dwanaście  osób zajmujących się sprawami dotyczącymi rejestracji pojazdów.

Nie wszyscy pracownicy Wydziału Komunikacji i Transportu zajmują się sprawami dotyczącymi rejestracji pojazdów – tłumaczy Maria Olszowska.-  Równolegle w Wydziale prowadzone są również sprawy dotyczące uprawnień do kierowania pojazdami jak również sprawy związane z transportem drogowym, szkoleniem kierowców, stacjami kontroli pojazdów oraz nadzorem nad tymi jednostkami. 

[email protected] fot archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu