Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
11/12/2017 - 12:35

Nowy Sącz/MPEC: Taryfy za ogrzewanie pójdą ostro w górę! Kiedy poczujemy to w portfelach?

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej opracowało nowe taryfy za ogrzewanie. Węgiel zdrożał o jedną piątą, więc ceny pójdą mocno w górę. Kiedy mieszkańcy Nowego Sącza odczują to w portfelach?

Początkowo MPEC – jak co roku zgodnie z obowiązującymi przepisami - przymierzał się do podwyżki, którą śmiało można nazwać kosmetyczną. – Ale w listopadzie pojawiły się informacje o nowych cenach węgla dla energetyki. Dostaliśmy propozycję od Polskiej Grupy Energetycznej, jedynej spółki, która oferuje węgiel energetyczny ze śląskich kopalni  o dwudziestoprocentowej podwyżce cen. To była propozycja nie do odrzucenia – nie owija w bawełnę Piotr Polek, prezes MPEC.

A, że koszt węgla, to około 10 procent wszystkich kosztów grzania, taryfy wzrosną średnio (w sumie jest ich aż 12) o 6 procent.

Zobacz też: MPEC ogrzewa Newag! 100 ton zanieczyszczeń zniknie z powietrza w Nowym Sączu

Jest też dobra wiadomość dla odbiorców - prawdopodobnie nowe ceny zaczną funkcjonować dopiero w drugiej połowie obecnego sezonu grzewczego - według założeń MPEC najwcześniej od 1 lutego 2018 roku.

Co to oznacza dla naszych portfeli? – Konstrukcja opłaty za ciepło oparta jest na układzie zaliczkowym. Przez rok płacone są zaliczki i po roku jest rozliczenie centralnego ogrzewania, czyli kosztów faktycznie poniesionych z tym, co mieszkańcy wnieśli w postaci zaliczek włączonych do czynszu. Póki co zaliczki są pobierane i jeśli mówimy, że nowe ceny wejdą dopiero w przyszłym roku, to ruchów cenowych w książeczkach czynszowych teraz raczej nie będzie.

Zobacz też: Już cię za ogrzewanie nie skroją, bo jest ustawa co tego zabrania

A co potem? Wszystko zależy od polityki rozliczeniowej poszczególnych administratorów: spółdzielni czy zarządców, ale tak naprawdę o zmianie wymiaru zaliczek będzie można rozmawiać dopiero przed kolejnym okresem grzewczym.

Czy podwyżki przełożą się na spadek zainteresowania ze strony nowych odbiorców? Piotr Polek jest w tej kwestii spokojny. Ceny gazu też się zmieniają, podobnie jak prądu, który mamy właśnie dzięki węglowi. A najlepszym dowodem na to, że ceny centralnego z MPEC utrzymują się na bardzo stabilnym, korzystnym dla odbiorców poziomie jest analiza finansowa funkcjonowania kotłowni na Millenium, jednej z największych w mieście. W ciągu ostatnich sześciu lat ciepło z tej kotłowni zdrożało zaledwie o 2,5 procent.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI