Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
03/03/2018 - 09:40

Nowy Sącz to Syberia czy zagłębie milionerów? W Sejmie nie mogą się zdecydować

Wciąż jest jeszcze szansa na to, że Nowy Sącz będzie siedzibą rządowej instytucji. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. Deregulacji przyjęła senacką poprawkę, która umożliwia lokalizację biura Rzecznika Przedsiębiorców poza Warszawą. Najpierw posłowie powiedzieli nie, teraz mówią tak. Trwa decyzyjna huśtawka.

Czy batalię o ulokowanie poza Warszawą rządowej instytucji można jeszcze wygrać? Przypomnijmy, że takie rozwiązanie forsuje Klub Jagielloński. Stowarzyszenie przygotowało obywatelską poprawkę do ustawy o powołaniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To postulat, żeby centralny urząd umiejscowić w Nowym Sączu. Aktywiści Klubu Jagiellońskiego uważają, że „stolica polskich milionerów”, to najlepsze miejsce dla instytucji, która ma stać na straży praw polskich firm.

Czytaj też Batalia o rządową instytucję w Nowym Sączu.Kilkadziesiąt dobrze płatnych miejsc pracy i wielomilionowy budżet. Będzie czy nie?

Poprawka przepadła jednak podczas głosowania w Sejmie. Potem ustawa trafiła do Senatu. Ostatecznie Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. Deregulacji przyjęła senacką poprawkę, która umożliwia lokalizację biura Rzecznika Przedsiębiorców poza Warszawą.

Satysfakcji z takiej decyzji nie kryje Piotr Trudnowski z zarządu Klubu Jagiellońskiego.

- W efekcie naszej presji i perswazji Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – resort odpowiedzialny za „Konstytucję Biznesu”, której elementem jest Ustawa o Rzeczniku – przygotował własną propozycję poprawki, która zawiera bezprecedensową „regułę deglomeracyjną”. Senat przyjął poprawkę większością głosów. Ręką w rękę poparli ją niemal bez wyjątku senatorowie partii rządzącej i opozycji. Zakłada ona, że minister nadający statut Biura Rzecznika określa siedzibę jego i pełnomocników terenowych „biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia efektywnej realizacji zadań Rzecznika i kierując się potrzebą dekoncentracji -  wyjaśnia Piotr Trudnowski.

Ten pomysł za niedorzeczny uznał prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, który Nowy Sącz porównał do Syberii.

Z kim rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców miałby rozmawiać w Nowym Sączu, o czym? - powiedział Kaźmierczak  w rozmowie z money.pl.- To ewidentny sabotaż, tam się jedzie siedem godzin. Jak ma się taki rzecznik spotkać z wiceministrem? 

Czytaj też Kto tak wzgardził Nowym Sączem: To jakaś Syberia...

- Wychodzimy z założenia, że wobec radykalnie niższych kosztów pracy, nieruchomości czy usług w naturalny sposób przykładowe biuro rzecznika w Nowym Sączu – nawet po uwzględnieniu kosztów dojazdów, noclegów i delegacji dla części przedstawicieli tej instytucji, którzy będą musieli bywać czasem osobiście w Warszawie – bilans będzie korzystny dla budżetu państwa -  polemizuje z Kaźmierczakiem Trudnowski .

Parlamentarzyści z sejmowej komisji znowu otworzyli furtkę dla takiego rozwiązania, co daje nadzieję na pomyślny finał toczącej się batalii. Pomysłu ulokowania w Nowym Sączu nie wyklucza szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Czytaj Minister Emilewicz nie mówi „nie”rządowej instytucji dla przedsiębiorców w Nowym Sączu

 Jaka zapadnie ostateczna decyzja w sprawie siedziby biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, na razie nie wiadomo. Ostatnie słowo będzie należeć do premiera Mateusza Morawieckiego

Przypomnijmy, że według projektu ustawy za obsługę Rzecznika odpowiadać będzie jego biuro, na którego funkcjonowanie w najbliższej dekadzie zarezerwowano ponad 170 mln złotych. Poza pierwszymi dwoma latami na organizację pracy to po 18 milionów złotych rocznie. Pracę Rzecznika może wspierać jego zastępca i pełnomocnicy terenowi. W ocenie skutków regulacji wskazano, że zatrudnienie w Biurze Rzecznika odpowiadać ma 75 pełnym etatom.

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu