Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
27/08/2018 - 16:15

Nowy Sącz: Śmietnik śmierdzi, że wejść nie można? Do kogo iść ze skargą?

Po wielu telefonach z różnych osiedli w Nowym Sączu sprawdziliśmy jak to jest ze sprzątaniem śmietników. U kogo interweniować gdy śmietnik tonie w śmierdzącej breji a od much i os nie sposób się odpędzić?

Harmonogram opróżniania koszy, wywozu ustalają wspólnoty i spółdzielnie. Ale co z czyszczeniem pomieszczeń, komórek, budyneczków, w których kosze są przetrzymywane? Czy odbiorca odpadów komunalnych ma obowiązek je czyścić czy dezynfekować? Czy ta działka należy do samych zarządców?

Mieszkańcy z najróżniejszych miejsc na mapie Nowego Sącza skarżą się, że mimo że śmieci są wywożone, to z racji tego, co z nich wycieka czy wypada i zalega potem po posadzkach, podłogach i tak w wielu miejscach potwornie śmierdzi, o rojach much czy os nie wspominając. Kogo winić i od kogo wymagać usunięcia podobnego bałaganu?

Zobacz też: Koloseum w Nowym Sączu?! Co rzeczywiście budują przy Lwowskiej? [ZDJĘCIA]

Zacznijmy od suchej litery prawa. Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust. 1, pkt 1.) „Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.”

- Również utrzymanie należytego stanu sanitarno – porządkowego w miejscach lokalizacji pojemników, w tak zwanych wiatach śmietnikowych należy do obowiązków właściciela/zarządcy nieruchomości – informuje przedstawiciel Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Zobacz też: Nowy Sącz: „osłonówka” ostudzi nastroje po megapodwyżce opłat za wywóz szamba?

- Natomiast wykonawca realizujący usługę w zakresie odbierania odpadów komunalnych  jest zobowiązany do każdorazowego uprzątnięcia terenu wokół odbieranych pojemników z odpadami komunalnymi – doprecyzowuje.

Co to oznacza w praktyce? Gdy zaczyna być brudno, trzeba dzwonić do albo administracji spółdzielni albo do zarządcy spółdzielni a ten powinien zainterweniować u spółki, z która ma podpisaną umowę na wywóz śmieci.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)