Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
24/05/2012 - 06:11

Nowy Sącz: posortują śmieci w zamkniętej hali

Rok 2012 dla lokalnych samorządów upływa pod znakiem wprowadzenia zmian do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Między innymi z tego powodu zakłady z branży „śmieciowej” modernizują swoje zaplecza techniczne. Prace związane z wprowadzeniem nowych technologii trwają też w Nowym Sączu.
Nowosądecka spółka „NOVA”, która zajmuje się gospodarką odpadami, pracuje nad rozbudową zaplecza technoligicznego.
- Obecnie prowadzimy procedury związane z dokumentacją planów rozbudowy zakładu i powiększenia go o halę, w której ta technologia będzie funkcjonować - mówi Piotr Leszek Piotrowski, prezes zarządu spółki.

Funkcjonowanie zakładu oparte będzie na technologii mechaniczno -biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP), polegającej na segregacji mechanicznej i manualnej. Instalacja wyposażona będzie w najnowocześniejszą technologię do sortowania i przetwarzania odpadów. Powstanie wielofunkcyjna hala, w której umieszczone zostały dwa, najbardziej istotne z punktu widzenia zmniejszania ilości składowanych odpadów elementy: sortownia i biologicznego przetwarzania odpadów.

Odpady będą przywożone do sortowni, która znajdować się będzie w zamkniętej hali. Po wyładowaniu przekazywane będą na system taśmociągów, sit, kabin sortowniczych i separatorów. Po segregacji odzyskane surowce zostaną sprzedane do zakładów zajmujących się ich przetwarzaniem bądź do cementowni lub elektrociepłowni jako tzw. paliwo alternatywne w celu odzysku energii.

Wszystkie odpady organiczne, które uda się odzyskać ze strumienia odpadów komunalnych oraz zebrane w systemie selektywnym trafią do modułu przetwarzania biologicznego odpadów. Tutaj odpady zielone, liście, obierki, kawałki tektury czy drewna zostaną przetworzone na kompost. Cały proces odbywał się będzie pod komputerową kontrolą.

- Wszystko to odbywać się będzie w zamkniętym obiekcie. Te rozwiązania należą do najnowocześniejszych. Podobny zakład oddano ostatnio do użytku w Myślenicach. Miałem okazję zobaczyć wszystko z bliska i muszę stwierdzić, że w nasz projekt, który realizujemy w Nowym Sączu będzie bardzo podobny do rozwiązań tam zastosowanych – dodaje prezes Piotrowski.

Przypomnijmy. Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku gmina stanie się właścicielem odpadów generowanych przez mieszkańców. Obowiązek wyboru firmy zajmującej się odbiorem, transportem i gospodarowaniem śmieciami zostanie przeniesiony z właścicieli nieruchomości na samorządy. Mieszkańcy będą płacić tzw. podatek śmieciowy. Pierwszym etapem wdrażania nowych przepisów będzie wyznaczenie Regionalnych Zakładów Zagospodarowania Odpadów (RZZO). To zadanie należy do marszałka województwa.

BOS
Foto: archiwum
 






Dziękujemy za przesłanie błędu