Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
12/08/2019 - 12:05

Nowy Sącz: Mieszkańcy zapłacą więcej za ciepło przesyłane z MPEC [STAWKI]

Od 1 sierpnia obowiązuje nowa taryfa ciepła, które Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu dostarcza do odbiorców. Średni roczny wzrost cen i stawek opłat wynosi 10,56 proc.

Nowa taryfa dla ciepła została zatwierdzona  przez Urząd Regulacji Energetyki Cieplnej. Została już opublikowana na stronie internetowej sądeckiego MPEC.

– Zmiany cen są skutkiem wzrastających kosztów związanych z produkcją ciepła, zwłaszcza znacznym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 oraz wzrostem cen opału – informuje Małgorzata Matyjewicz, kierownik Biura Obsługi Klienta w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. - Cena za jedno uprawnienie do emisji CO2 w czasie składania poprzedniej taryfy w 2017 roku wynosiła 26 złotych, natomiast w obecnie obowiązującej taryfie cena wynosi już 105 złotych. Spółka jest zobowiązana do nabycia i umorzenia uprawnień do emisji CO2 proporcjonalnie do spalonego miału węglowego.

Według wyliczeń spółki średni roczny wzrost cen i stawek opłat wynosi 10,56 proc.

- Miesięczny wzrost opłat zależy od grupy taryfowej, w jakiej znajduje się poszczególny odbiorca ciepła – dodaje Małgorzata Matyjewicz.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu wytwarza i przesyła energię cieplną do odbiorców zarówno dla celów centralnego ogrzewania jak i do podgrzewu centralnej ciepłej wody.

Spółka posiada swoich odbiorców zarówno  w Nowym Sączu, jak i w Starym Sączu. Spółka ma do dyspozycji cztery kotłownie, do których dostarcza ciepło: na osiedlu Millenium, Wólki (gazowa) i Sikorskiego w Nowym Sączu, a także jedną w Starym Sączu

Warto wspomnieć, że ponad 50 proc odbiorców ciepła przesyłanego przez MPEC w Nowym Sączu stanowią odbiorcy spółdzielni mieszkaniowych oraz odbiorcy zrzeszeni we wspólnotach mieszkaniowych.

Na jakie opłaty muszą być przygotowani sądeczanie? O to zapytaliśmy między innymi w sądeckich spółdzielniach mieszkaniowych.

- W tej chwili analizujemy zapotrzebowanie mocy na ciepło – powiedział portalowi Sądeczanin.info Leszek Lorek, pełniący funkcję prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Beskid” w Nowym Sączu. – Sądzę, że potrwa to do końca miesiąca. Może dłużej.

Także Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Sączu, która administruje w Nowym  i Starym Sączu ponad ośmioma tysiącami mieszkań jest w trakcie analizowania i przeliczania zapotrzebowania mocy na ciepło.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu