Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
25/10/2017 - 17:40

Nowy Sącz: Budowa Szklanych Tarasów jest zgodna z prawem

Wojewoda małopolski w całości wycofał się z postanowienia o unieważnieniu pozwolenia na budowę Szklanych Tarasów przy ulicy Podmłynie w Nowym Sączu. Jednocześnie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w Warszawie orzekł, że sąsiedzi, którzy chcieli inwestycję zablokować nie są stroną w sprawie.

Przypomnijmy. Część mieszkańców Podmłynia nie zgadzało się na powstanie w ich sąsiedztwie trzech apartamentowców, czyli na realizację inwestycji o nazwie Szklane Tarasy. Ich zastrzeżenia budziła kubatura budynków, w sumie ma tu powstać 75 mieszkań. Podkreślali, że wokół są jedynie domki jednorodzinne a trzy budynki nie będą przystawać do charakteru dzielnicy.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze odrzuciło ich zastrzeżenia, ale już Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że prezydent Nowego Sącza  przy wydawaniu warunków zabudowy wziął pod uwagę błędny obszar analizy i wojewoda cofnął pozwolenie na budowę.

O konflikcie pisaliśmy w publikacjach:

Szklane Tarasy: pozwolenie zgodne z prawem? Wojewoda mówi, że...  

Mieszkańcy Kaduka wygrywają w sądzie, a przy Podmłyniu i tak rosną wieżowce [ZDJĘCIA]  

Mieszkańcy Kaduka wciąż przeciwni Szklanym Tarasom

Inwestorzy się jednak nie poddali – odwołali się od niekorzystnych rozstrzygnięć. Skutecznie.

Uzasadnienie korzystnych dla nich rozstrzygnięć jest krótkie – zgodnie z prawem budowlanym  inwestycja nie oddziałowuje na środowisko, jej oddziaływanie zamyka się w granicy działki, na której powstają apartamentowce. Tym samym właściciele okolicznych działek nie są strona w sprawie.

- Jedyną instytucją, która może się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego od decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego jest tylko strona postępowania a jedyną stroną postępowania jest Urząd Wojewódzki – zastrzegają przedsiębiorcy.

Co to oznacza w praktyce? Inwestycja może być kontynuowana.

Inwestorzy nie ukrywają, że realizacja inwestycji przez całe zamieszanie jest mocno opóźniona a część klientów nie zdecydowało się na zakup mieszkania. Liczą jednak na to, że teraz będą mogli już bez przeszkód realizować przedsięwzięcie.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)