Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/12/2016 - 11:15

Nowy Sącz: Zmiany w prawie budowlanym - papierologia przez pół?

Od 17 grudnia obowiązują nowe wzory wniosków związanych z budownictwem. To efekt wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 sierpnia 2016 roku w sprawie nowych wzorów wyżej wymienionych wniosków. – To mały kroczek w stronę normalności – podsumowuje zmiany Mirosław Trzupek dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa.

Nowe wzory obowiązują przy składaniu wniosków o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, przy  zgłoszeniu budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Na innych drukach składa się również oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

- Rozporządzenie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, wzory wniosków będą maksymalnie uproszczone oraz bardziej czytelne. Ponadto realizuje ono uwagi  NIK dotyczące uwzględnienia we wzorze decyzji o pozwoleniu na budowę miejsca na wpisanie stron postępowania - zapewnia strona ministerialna.

Równie entuzjastycznie o nowych dokumentach mówi dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Mirosław Trzupek.

Zobacz też: Uwaga, rok podatkowy w urzędzie kończy się już 29 grudnia!

- Wcześniej trzeba było wypełnić mnóstwo dodatkowych rubryczek i podać bardzo dużo – moim zdaniem – zupełnie niepotrzebnych danych – zaznacza szef WAiB. Poprzednie wzory składały się z kilku stron, obecne zaledwie z dwóch. – To mały kroczek w stronę normalności – podsumowuje urzędnik.

Przy okazji przypominamy, że zgodnie z przepisami które weszły w życie kilka miesięcy temu inwestor, który chce postawić domek jednorodzinny może wybrać dwie drogi dopełnienia formalności - złożyć zgłoszenie albo wniosek o pozwolenie na budowę.

Możliwość ta dotyczy jedynie inwestycji, w których nie ma dodatkowych stron postępowania czyli sytuacji, gdy dom ma stanąć w dużej odległości od granicy działki. Jak wygląda to w praktyce? Zgłaszamy do urzędu chęć postawienia domku, czkamy trzydzieści dni i jeśli w tym czasie urząd nie wniesie zastrzeżeń zabieramy się za budowę.

Trzupek zaznacza jednak, że gdy dom ma stać na uboczu, to pozwolenia i tak wydawane są niemal od ręki. Nie każdy chce zatem czekać trzydzieści dni jak to jest wymagane przy zgłoszeniu. Żaden ze sposób załatwienia formalności nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów i w obu wypadkach trzeba mieć projekt.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info / UM w NS







Dziękujemy za przesłanie błędu