Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
14/03/2016 - 10:55

Nowy Sącz: Przybędzie nowa ulica w mieście. Dąbrówka ze św. Rochem

Jutro nowosądeccy radni zdecydują, czy na os. Dąbrówka boczna ul. Chrobrego zostanie nazwana św. Rocha. Wniosek w tej sprawie złożył Ryszard Nowak, prezydent miasta Nowego Sącza. Mieszkańcy od 12 lat zabiegali o wytyczenie drogi, która umożliwiałaby im swobodny dojazd do posesji.

Na razie mieszkańcy Dąbrówki na własny koszt utwardzili kilkusetmetrowy odcinek bocznej do ulicy Chrobrego. Starannie dbają również o sąsiadującą wokół zieleń miejską.

Grunty są państwowe, wcześniej było tu pole. W 2004 roku zaczęliśmy się starać o to, żeby w tym miejscu powstała droga. Dwa lata później otrzymaliśmy pismo, że droga ujęta jest w planie zagospodarowania przestrzennego. I tak to trwało aż w 2013 roku, kiedy sprawą zajął się nowy przewodniczący osiedla pan Michał Kądziołka. Teraz otrzymaliśmy pismo, że 24 lipca ma być oddana do użytku droga asfaltowa – mówi Halina Zabrzeńska, mieszkanka os. Dąbrówka, inicjatorka budowy drogi.

Dzięki wytyczeniu ulicy kilu z mieszkańców ma lepszy dojazd do swojej posesji, a także otworzyła się możliwość wybudowania innych domów. Dlaczego kilka rodzin chciałoby mieszkać akurat przy ul. św. Rocha, pielgrzyma i ascety z Montpelier?

To był spontaniczny, oddolny wniosek. Dzielnica i parafia jest pod opieka Świętego Rocha. Już od kilkuset lat usadowiony jest tu przepiękny kościół pod wezwaniem Świętego Rocha, wpisany na Szlak Architektury Drewnianej. Pochodzi on z czasów jagiellońskich i ujęty jest w Kronikach Jana Długosza. Patron opiekuje się nami od tylu już lat, a nikt dotychczas nie wpadł na pomysł, żeby poświecić mu jedną z ulic – mówi Antoni Ruchała z os. Dąbrówka.

Mieszkańcy przyszłej ul. św. Rocha aktualnie zameldowani są na ul. Chrobrego. Po wejściu uchwały w życie będą musieli na własny koszt zmienić dokumenty.

Nie mamy nic przeciwko temu. Ponieśliśmy już pewne koszty w związku z utwardzeniem drogi, poniesiemy i takie – dodaje Ruchała.

Sprawa dotyczy na razie siedmiu domów. W ich sąsiedztwie znajdują się również trzy działki budowlane.

Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie w sprawę i mobilizację, aby ta droga powstała. Własnym sumptem dbali o tę drogę. Słowa uznania należą się również prezydentowi Ryszardowi Nowakowi, który odwiedził nas w lipcu ubiegłego roku i obiecał poparcie dla sprawy. To dzięki niemu uchwała znalazła się tak szybko na sesji Rady Miasta Nowego Sącza – zaznacza Michał Kądziołka.

Po głosowaniu radnych, które jest tylko formalnością, utwardzenie i wyasfaltowanie ulicy ma być gotowe na 24 lipca, kiedy w trakcie Biegu św. Rocha w obecności Francuzów (mają w tym czasie gościć z okazji Światowych Dni Młodzieży) ma sie dokonać uroczyste otwarcie i poświęcenie ulicy. Sam bieg od kilku lat cieszy się co raz większą popularnością.

Święty Roch bardzo integruje społeczność naszej parafii, dlatego kilka lat temu, reaktywując osiedlowe stowarzyszenie TKKF Dąbrówka, postanowiliśmy zorganizować Bieg Świętego Rocha. W tym roku będziemy mieli już szóstą edycję – mówi Wiesław Kądziołka, mieszkaniec Dąbrówki, na co dzień zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

Pierwsza edycja biegu liczyła trzydziestu uczestników, zaś rok temu było ich już ponad dwustu. Dodatkowo zorganizowany został po raz pierwszy Festyn św. Rocha.

(JB)
Fot. JB

Nowy Sącz: Przybędzie nowa ulica w mieście. Dąbrówka ze św. Rochem, fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)