Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
07/04/2016 - 03:00

Nowy Sącz: Powstaje kolejny park technologiczny! Inwestor pod ścisłą ochroną!

Wygląda to szalenie malowniczo, a jakiś poeta mógłby pokusić się nawet o komentarz, że bobry niosą tu szczególne przesłanie – budują swój dom własnymi rękami a raczej zębami tylko z naturalnych materiałów a obok stoi Miasteczko Multimedialne, w którym królują stal, beton i szkło…

Robi się zdecydowanie mniej poetycko gdy uświadomimy sobie co z tej bobrzej pracy może wyniknąć w przyszłości. Drzewko, które widać w przybliżeniu zgryzły w jedną noc a wody w tamie przybywa. Pracownicy Brainville swoich sąsiadów na co dzień nie widują, ale co niektórzy się zastawiają czy zwierzaków nie trzeba będzie przewieść w inne miejsce.

Bobry już od dłuższego czasu zadamawiają się w naszym powiecie. Co nieszczególnie zachwyca ich bezpośrednich sąsiadów – w 2014 roku bobry w jedną noc zniszczyły sto drzew w prywatnym lesie w okolicy heleńskich stawów.  

Jednak dotychczas zwierzaki starały się unikać bezpośredniego kontaktu z ludźmi mimo że czasem widuje się je nawet w środku Nowego Sącza na Kamienicy na wysokości Biedronki.

Co zatem sprawiło, że tym razem zamieszkały w zakolu dwóch dróg – z jednej strony ruchliwa Tarnowska z drugiej wjazd do Miasteczka i na teren wysypiska śmieci, gdzie systematycznie jeżdżą ciężarówki. – Przyzwyczaiły się do tego, że człowiek im nic nie zrobi – spekuluje zastępca nadleśniczego z Nawojowej Danuta Kmak.

Co robić gdy bobry narobią szkód? – W przypadku zwierząt łownych na przykład dzików można wystąpić o odszkodowanie do koła łowieckiego, któremu dany rewir podlega. Część rewirów nie jest jednak wydzierżawiana wtedy odszkodowanie wypłaca właściwe nadleśnictwo. W przypadku zwierząt chronionych, a bobry podlegają całkowitej ochronie odszkodowanie w w imieniu skarbu państwa wypłaca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – tłumaczy Kmak.

Obecnie w Polsce mieszka około 10 tysięcy bobrów. Coraz częściej te niezmiernie pracowite gryzonie postrzegane są jako szkodniki. Niszczą groble, systemy przeciwpowodziowe, doprowadzają do zalań sporych połaci gruntów rolnych i leśnych, niszczą cenne gatunki drzew. Nie pomaga ich przesiedlanie, nie pomaga rozbieranie tam – potrafią je odbudować dosłownie w ciągu jednej nocy, ale specjaliści coraz częściej doradzają walkę za pomocą… metalowych siatek i rur PCV. Siatkami można „zazbroić” wały i groble oraz pnie drzew. Rury PCV używane są często do ochrony pni młodych drzew.

ES [email protected]

Fot.: ES i pl.wikipedia.org/Photo by Chuck Szmurlo







Dziękujemy za przesłanie błędu