Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
06/01/2016 - 12:50

Nowy Sącz: koniec darmowego parkowania

Znikną niemal wszystkie darmowe parkingi w centrum miasta. Takie plany ma sądecki magistrat. Na początek opłaty wprowadzono na placu pod restauracją Panorama.

Teren położony przy ul. Romanowskiego, tuż poniżej popularnej restauracji był jednym z ostatnich dużych miejsc bezpłatnego postoju w bezpośredniej okolicy sądeckiego rynku. Miasto postanowiło jednak zacząć na tym zarabiać.

Na placu pod „Panoramą” od nowego roku postawiono więc parkingowego, u którego trzeba uiścić opłatę. Na razie kosztuje to nieco mniej niż w strefia płatnego parkowania. Jak można wyczytać na tablicy informacyjnej, godzina postoju w tym miejscu w ciągu dnia (od 7.00  do 16.00) kosztuje złotówkę. Opłata obowiązuje tylko w dni powszednie.

To jednak nie koniec zmian. Ratusz chce bowiem, żeby także pozostałe, jeszcze darmowe, miejsca postoju w ścisłym centrum Nowego Sącza były płatne. Ma to wymusić na kierowcach tzw. rotację. Chodzić tu może głównie o tych, którzy rano zostawiają tam samochody aż do zakończenia pracy (g.15 –16).  Na specjalne traktowanie mogą oczywiście liczyć urzędnicy magistratu i wybrani goście ratusza. Dla nich przygotowano miejsca parkingowe pod samym ratuszem.

Koniec darmowego parkowania w centrum miasta nie ma na celu uprzykrzyć życie kierowcom, bo miejsc postoju (choć płatnych) w najbliższych latach powinno być więcej. Mówi się przede wszystkim o  obecnie niezagospodarowanym terenie obok „Panoramy” oraz o opuszczonym przez strażaków placu, znajdującym się przy Maślanym Rynku.

Przypomnijmy, że przetarg na zarządzanie Strefą Płatnego Parkowania w mieście po raz kolejny, ale i ostatni, wygrała firma Stemax. Będzie się tym zajmować jeszcze przez rok. Potem jej zadania przejmie nowa miejska spółka, którą zarządza Marek Oleniacz, do niedawna sekretarz miasta. Prezydent Nowego Sącza wyjaśniał, że Urząd Miasta, poprzez spółkę, samo zajmie się Strefami Płatnego Parkowania. Tłumaczyl, że spółka miejska może to robić taniej, lepiej i z pominięciem zbędnych procedur.


BOS

Fot: BOS 


Dziękujemy za przesłanie błędu