Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/03/2016 - 10:00

Nowy Sącz: Jest szansa żeby w tym mieście coś zmienić?

Miasto przymierza się do rewitalizacji. Zaczyna od ankiet. Pole do popisu jest ograniczone. Program określany planem rewitalizacji może obejmować jedynie 20 procent powierzchni gminy, na których mieszka nie więcej niż 30 procent ludności.

Program Rewitalizacji Miasta Nowego Sącza na lata 2016-2022 opracowuje firma ResPublic wyłoniona w przetargu przeprowadzonym przez Urząd Miasta Nowego Sącza.

- Prezydent Miasta Nowego Sącza opracowuje Program Rewitalizacji Miasta Nowego Sącza na lata 2016-2022. Dokument ten obejmuje wieloletnie działania w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej. Pierwszym etapem pracy jest zdiagnozowanie obecnej sytuacji w mieście poprzez analizę danych statystycznych  oraz przeprowadzenie badań społecznych. Na przełomie marca i kwietnia na ulicach i osiedlach miasta spotkają państwo ankieterów, którzy będą przeprowadzali wywiady – wyjaśnia reprezentująca ResPublic Marta Masłowska.  - Dodatkowo, każdy mieszkaniec może wziąć udział w ankiecie internetowej, dostępnej na platformie konsultacji społecznych, pod adresem: http://cyfrowademokracja.pl/konsultacje-spoleczne/ankieta-dla-mieszkancow-nowego-sacza-dotyczaca-rewitalizacji. Zachęcamy również do uczestnictwa w spotkaniach i warsztatach diagnostycznych.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w dniu 6 kwietnia 2016 r. o godzinie 16.00 w Ratuszu Miejskim. Serdecznie zapraszamy do udziału po wcześniejszej rejestracji poprzez wysłanie zgłoszenia na adres mailowy: [email protected] (konieczna rejestracja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc).

- Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej: rewitalizacja-nowysacz.pl, gdzie na bieżąco mogą Państwo śledzić przebieg prac nad dokumentem oraz uzyskać informacje o kolejnych spotkaniach – zaznacza Masłowska.

Największą bolączką Nowego Sącza tak naprawdę są niszczejące kamienice, które zamiast dodawać miastu splendoru swoim zabytkowym charakterem, straszą zaniedbaniem. Niestety w przypadku większości z nich nie ma jasnej sytuacji własnościowej – nie wiadomo kogo i jak wzywać do zapobieganiu dewastacji.

Mało tego, z racji obostrzeń prawnych miasto nie ma nawet najmniejszej możliwości, by dźwignąć ten temat we własnym zakresie – nie ma programów unijnych czy rządowych, które umożliwiałby miastu pozyskanie środków na renowację niszczejących kamienic. I nie ma tu żadnego znaczenia, że mają status zabytkowych.

Piszemy o tym, by wyprzedzić ewentualne komentarze Czytelników w tym zakresie. Jednocześnie zachęcamy Państwa do dyskusji, w jakim kierunku powinien iść Urząd Miasta? Co trzeba zmienić w pierwszej kolejności? Co i gdzie wybudować?

ES [email protected]

Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu