Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/07/2013 - 10:56

Nowy most w Kurowie. Urząd Gminy: ważniejsza obwodnica

Po naszym tekście o opóźnieniu wydania decyzji środowiskowej w sprawie budowy nowego mostu na rzece Dunajec w Kurowie Artur Bochenek, zastępca wójta Chełmca przesłał nam emaila, w którym wyjaśnia, że wójt Barnard Stawiarski, nie jest co prawda przeciwnikiem tej inwestycji, ale uważa, że znacznie pilniejsze są inne inwestycje a opóźnienie nie jest bynajmniej celowe, ale wynika z procedury wydawania decyzji.
Chodzi o publikację: Nowy most w Kurowie nadal bez decyzji środowiskowej.  Przypomnijmy tylko, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już od kilku miesięcy przygotowuje się do inwestycji pod nazwą: "Budowa mostu p/rz. Dunajec w Kurowie w ciągu drogi krajowej nr 75 wraz z dojazdami od km ok. 55+500 do km 57+500”. Koszt oszacowano wstępnie na 80-100 mln zł.
Problem w tym, że minął już określony w Kodeksie Postępowania Administracyjnego termin wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.
- (...)„Wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski nigdy nie był, nie jest i nie będzie przeciwny budowie mostu w Kurowie! Natomiast jest zdania, że na pierwszym miejscu i ważniejszą inwestycją jest budowa obwodnicy z Chełmca przez Marcinkowice do Kurowa, która nie wymaga budowy mostu (...).Poniżej zamieszczamy pełną informację jak przebiega procedura wydania decyzji środowiskowej na to przedsięwzięcie(...)" – napisał Bochenek.
***
Oto jej treść:
"Złożenie wniosku do Urzędu Gminy w Chełmcu w dniu 12 Czerwca 2013 r.
1. Pismo do Wójta Gminy Łososina Dolna w sprawie współdziałania z dnia 17.06.2013 r. Należy nadmienić, iż zgodnie z art. 75 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227, z późniejszymi zmianami) w przypadku przedsięwzięcia wykraczającego poza obszar jednej gminy decyzję wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowane to przedsięwzięcie, w porozumieniu z zainteresowanymi wójtami, burmistrzami, prezydentami miast – co ma miejsce w tym przypadku. Zgodnie z przywołanym powyżej przepisem wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach został złożony w tut. urzędzie ponieważ planowane przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie Gminy Chełmiec i Łososina Dolna, jednak ze względu na fakt, że większa część terenu, na którym ma być realizowane to przedsięwzięcie będzie znajdować się na terenie Gminy Chełmiec.
2. Postanowienia Wójta Gminy Łososina Dolna z dnia 27.06.2013 r. (data wpływu do tut. urzędu 4 lipiec 2013 r.) w sprawie współdziałania z Wójtem Gminy Chełmiec
3. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania z dnia 8.07.2013 r.
4. Pisma do RDOŚ i PPIS z dnia 8 lipca 2013 r. o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania w/w przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
5. Należy nadmienić, iż liczba stron w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla w/w przedsięwzięcia przekracza 20, a więc stosownie do art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1227, z późniejszymi zmianami), w związku z art. 49 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego strony postępowania mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenia lub w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania co ma miejsce w tym przypadku.
6.Instytucje tj. RDOŚ i PPIS wydają opinie o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia albo stwierdzają brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
7. Opinie o którym mowa powyżej wydaje się w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o wydanie opinii. Przepisy art. 35 § 5 i art. 36 Kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się odpowiednio.(art.64 ust.4)
8. Jeżeli w/w instytucje stwierdzą potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko Wójt Gminy Chełmiec w drodze postanowienia stwierdza obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia. (art. 63 ust.1)
9. Na podstawie art. 65. 1. Postanowienia, o których mowa w art. 63 ust. 1 i 2, wydaje się w terminie 30 dni od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
10. Na postanowienie, o którym mowa w art. 63 ust. 1, przysługuje zażalenie.
11.W przypadku, o którym mowa powyżej organ wydaje postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.(art. 63 ust.5)
12. Na postanowienie, o którym mowa powyżej, nie przysługuje zażalenie.(art. 63 ust.6)
13. Postanowienie wydaje się również, jeżeli organ nie stwierdzi potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.(art. 63 ust.2)
14. Po przedłożeniu raportu przez inwestora organ wydaje postanowienia o podjęciu z urzędu w/w postępowania. (art.101 kpa)
15. Przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach organ właściwy do jej wydania zapewnia możliwość udziału społeczeństwa
w postępowaniu, w ramach którego przeprowadza ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. (art. 79. 1. )
16. Na podstawie art. 33, art. 34, art. 35, art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późniejszymi zmianami), podaje do publicznej wiadomości następujące informacje:
– przystąpieniu do przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko;
– wszczęciu postępowania;
– przedmiocie decyzji, która ma być wydana w sprawie;
– organie właściwym do wydania decyzji oraz organach właściwych do wydania opinii i dokonania uzgodnień;
– możliwościach zapoznania się z niezbędną dokumentacją sprawy oraz o miejscu, w którym jest ona wyłożona do wglądu;
– możliwości składania uwag i wniosków;
– sposobie i miejscu składania uwag i wniosków, wskazując jednocześnie 21-dniowy termin ich składania;
– organie właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków;
– terminie i miejscu rozprawy administracyjnej otwartej dla społeczeństwa, o której mowa w art. 36, jeżeli ma być ona przeprowadzona;
– postępowaniu w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko, jeżeli jest prowadzone.
17. Jeżeli jest przeprowadzana ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach organ właściwy do wydania tej decyzji. (art. 77. 1.)
1) uzgadnia warunki realizacji przedsięwzięcia z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska
2) zasięga opinii organu, o którym mowa w art. 78, w przypadku przedsięwzięć wymagających decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1-3 i 10-19.
18. Uzgodnienia, o którym mowa w art. 77 ust. 1 pkt 1, dokonuje się oraz opinię, o której mowa w art. 77 ust. 1 pkt 2, wydaje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania dokumentów.
19. Zgodnie z art. 10 § 1. KPA przed wydaniem decyzji organ umożliwia stroną wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
20. Jeżeli była przeprowadzona ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. (art. 80. 1 i art.82)
21. W przypadku gdy nie została przeprowadzona ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach właściwy organ stwierdza brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.( art. 84. 1. )".


oprac. BOS
Fot: GDDKIA







 






Dziękujemy za przesłanie błędu