Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
15/04/2019 - 06:20

Nowy most w Kurowie coraz bliżej. Już wiadomo kto i za ile chce go budować

Osiem firm walczyło o kontrakt na budowę nowego mostu w Kurowie na trasie z Nowego Sącza do Brzeska. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie rozstrzygnęła przetarg dla inwestycji. Przeprawę za blisko 190 milionów złotych postawi polsko-węgierskie konsorcjum.

Po tym, jak we wrześniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że o kontrakt na budowę nowego mostu w Kurowie powalczy osiem firm, kierowcy czekają na kolejne informacje. Już wiadomo, że przetarg na realizację inwestycji wygrało polsko-węgierskie konsorcjum. Jego liderem jest będzińska firma Banimex. To ta sama, która buduje w Nowym Sączu most heleński. 

Czytaj też Gdzie w Nowym Sączu wybudowali taki fajny zielony most [WIDEO] [ZDJĘCIA] 

Jak wyjaśnia Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, była to najkorzystniejsza oferta. Cena realizacji inwestycji to blisko 190 mln złotych.  

- Oprócz ceny brano też pod uwagę termin realizacji inwestycji,  minimalizację utrudnień dla kierowców, a także doświadczenie kadry kierowniczej. Zwycięzcy przetargu zobowiązali się wybudowania przeprawy w ciągu dwudziestu pięciu miesięcy od dnia podpisania umowy – tłumaczy Mikrut.

Kiedy umowa na budowę mostu zostanie sfinalizowana? W maju, ale to optymistyczny wariant. Bo wedle procedur pozostałe firmy mogą się jeszcze odwołać. Mają na to dziesięć dni.  

Czytaj też Wybieranie jednego wariantu drogi do Brzeska jak thriller.To jeszcze nie koniec

Na nową przeprawę od dawna czekają kierowcy. Sędziwy most w Kurowie został wybudowany w 1943 roku. Jest zbyt wąski. Jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia mierzy zaledwie 6 metrów.

Nowa przeprawa - jej projekt jest już gotowy- będzie położona poniżej starego obiektu.  

Nowy most ma mieć 602 metry długości i 17,18 szerokości – mówi o nowej przeprawie rzeczniczka małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji.

Czytaj też Marszałek na hulajnodze i duch komuny. Transportowa małopolska rewolucja  

- Pylony będą się wznosić na około 33,5 metra od poziomu terenu. W ramach inwestycji, na odcinku 2 km, zostanie zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem – dodaje Iwona Mikrut.

[email protected] fot. Jm. GDDKiADziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)