Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
31/03/2023 - 11:10

Nowość w podatkach. Za rok skarbówka rozliczy PIT także za osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Nowe przepisy nakażą urzędom skarbowym przygotować roczne rozliczenie podatku dochodowego także dla przedsiębiorców. Tak wynika z projektu ustawy tzw. SLIM VAT 3, nad którym pracuje obecnie sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Obecnie w systemie e-PIT są udostępnione dane do rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczące aż 24 milionów podatników. Jednak tylko dla osób uzyskujących dochody z pracy, emerytur, umów zlecenia lub o dzieło itp. dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem płatników mają one charakter ostatecznego rozliczenia.

Jak składają PIT-y roczne przedsiębiorcy teraz

Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą objetą podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ten w systemie e-PIT znajdzie tylko zestawienie zaliczek wpłacanych w ciągu zakończonego roku podatkowego.

Dodatkowo dane od płatników, jeśli oprócz działalności gospodarczej przedsiębiorca uzyskał dochód np. z umowy zlecenia czy pracy na etacie.

Jednak wszystkie te dane są jedynie materiałem źródłowym do finalnego rozliczenia ponieważ w dalszym ciągu na przedsiębiorcach ciąży obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. Mogą to zrobić elektronicznie, np. za pośrednictwem innego oficjalnego systemu – e-Deklaracje, mogą też w tradycyjnej formie papierowej.

PIT roczny przedsiębiorcy od 2023 roku

Gdy wspomniana ustawa zostanie uchwalona, to począwszy od rocznego zeznia podatkowego za 2023 r. w systemie e-PIT także deklaracje przedsiębiorców: PIT-28, PIT-36L i PIT-36 będą także miały charakter pełnego rozliczenia przygotowanego przez administrację skarbową jako pełnoprawne zeznanie roczne.

W takiej sytuacji osoby fizyczne uzyskujące dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej będę mogły – podobnie jak obecnie podatnicy zarobkujący na etatach czy zleceniach czy emeryci – czuć się zwolnione z obowiązku osobistego składania PIT-u rocznego. Przygotowane przez skarbówkę PIT-36, PIT-36L i PIT-28, podobnie jak obecnie PIT-37, z końcem kwietnia fiskus uzna, że roczne zeznanie zostało złożone.

Będą też mogły oczywiście wcześniej kliknąć i osobiście je zatwierdzić – co ważne jest zwłaszcza tedy gdy rozliczenie wykazuje nadpłatę. ([email protected]) fot. piabay

Dziękujemy za przesłanie błędu