Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/02/2023 - 17:10

Nowość: konsumencka pożyczka lombardowa. Rząd chce ograniczyć pożyczanie pieniędzy na lichwiarskich zasadach

Obowiązek zwrotu 80 proc. nadwyżki ze sprzedaży rzeczy zastawionej jako zabezpieczenie pożyczki udzielonej przez lombard ma ograniczyć praktykę zaniżonych wycen. To nie jedyny przepis chroniący konsumentów, zawarty w specjalnej ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej, której projekt po akceptacji rządu ma trafić do Sejmu.

Obecnie pożyczki udzielane przez lombardy pod zastaw wymykają się spod kontroli prawa o maksymalnym oprocentowaniu kredytów i pożyczek konsumenckich. Tymczasem coraz trudniejsza sytuacja wielu gospodarstw domowych, spowodowana inflacją, a także mniejsza dostępność pożyczek w bankach czy instytucjach pożyczkowych, sprawia, że Polacy coraz częściej idą po pieniądze do lombardów. Oddają tam pod zastaw rzeczy, które według szacunku ekspertów wyceniane są średnio na poziomie 35 proc. ich rzeczywistej wartości.

Pożyczki lombardowe udzielane są zazwyczaj na okres 30 dni, a jeśli nie zostaną spłacone, zastaw zostaje sprzedany – często w cenie dającej lombardom dodatkowe i nie zawsze uzasadnione zyski.

Z szacunków Ministerstwa Finansów, które przygotowało projekt ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, wynika, że miesiąc w miesiąc udzielanych jest obecnie około 150 tys. takich pożyczek, co pokazuje skalę problemu.

Ustawa wprowadzi przepisy ograniczające pozaodsetkowe koszty takiej pożyczki oraz jej oprocentowanie (na wzór ustawy o kredycie konsumenckim). Najciekawszym rozwiązaniem konsumenckiej pożyczki lombardowej - mającym nie tylko przeciwdziałać zaniżaniu wartości przedmiotu zastawu - ma być obowiązek dla lombardu sprzedaży zastawów drogą aukcji oraz przekazania pożyczkobiorcy 80 proc. ewentualnego zysku ponad wcześniejszą wycenę.

Aukcje takie mają być przeprowadzane drogą elektroniczną – tu projektodawca nowych przepisów chce wykorzystać rosnącą wśród konsumentów popularność sprzedaży rzeczy przez Internet. Z danych uzyskanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że w ciągu roku co piąty Polak pozyskał gotówkę poprzez sprzedaż posiadanych przedmiotów z wykorzystaniem platform internetowych typu OLX lub Facebook.

Za niestosowanie się do przepisów nowej ustawy właściciele lombardów ryzykować będą konieczność zapłacenia kar idących w setki tysięcy złotych.

Nowe prawo ma wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od uchwalenia. ([email protected]) fot.pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu