Nowe pieniądze na zamianę kopciuchów na pompy ciepła a nawet piece na pellet czy gazowe. Kto dostanie [aktualizacja]
Program „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie do głównego programu o charakterze ekologicznym i służącym termomodernizacji czyli „Czyste Powietrze”.
Teraz najprawdopodobniej na "Ciepłe Mieszkanie" przesunie się główny ciężar dotacji. Jak wskazuję eksperci obecnie z OZE, główie fotowoltaiki, mamy około 25 GW mocy, a w ciągu trzech kolejnych lat mamy ją zwiększyć o kolejne 10 GW. Nie da się tego zrobić na bazie domów jednorodzinnych, trzeba wdrożyć elektrownie słoneczne na dachach bloków i kamienic. Spółdzielnie i wspólnoty zaczną zarabiać na sprzwedaży nadwyżek prądu, co pozwoli im na sfinansowanie termomodernizacji starych budynków, a w nowych sprowadzi opłaty czynszowe do minimalnych rozmiarów.
Dotacje to takie "startowe" na zachętę a pierwsze inwestycje ze świetnymi efektami ekonomicznymi zachęcą kolejnych prosumentów lokatorskich do inwestycji. Tak będzie przez trzy kolejne lata, bo w 2026 r. ciężar zielonego prądu ma się przesunąć z kolei na elektrownie wiatrowe na Bałtyku.
Nowe piece w miejsce starych lub podłączenie do eko źródła ciepła
Jak sama nazwa wskazuje, chodzi w nim przede wszystkim o mieszkanie a więc dofinansowanie przeznaczone jest przede wszystkim na przedsięwzięcia służące wymianie kopciuchów wykorzystywanych w budownictwie wielorodzinnym.
Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” obejmuje przedsięwzięcia, których efektem końcowym jest demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe służących do ogrzewania lokalu mieszkalnego oraz:
- zakup i montaż źródła ciepła wymienionego w Załączniku nr 1 do programu, do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (dalej cwu) lokalu mieszkalnego albo
- podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, spełniającego wymagania programu.
Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
- demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu w lokalu mieszkalnym, instalacji gazowej od przyłącza gazowego / zbiornika na gaz do kotła;
- zakup i montaż okien w lokalu mieszkalnym lub drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż);
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w lokalu mieszkalnym;
- dokumentacja projektowa dotycząca powyższego zakresu.
Dofinansowanie dodatkowo do fotowoltaiki
Nowością w drugiej edycji programu „Ciepłe Mieszkanie”, która ma ruszyć pod koniec września jest możliwość dofinansowania zakupu i instalacji fotowoltaicznych na dachu budynku wielorodzinnego – a więc realizację przedsięwzięć w ramach tzw. Prosumenta kolatorskiego. Poza tym można będzie uzyskać dofinansowanie na wymianę kilku nieefektywnych źródeł ciepła na jedno.
To drugie jest ważne z tego choćby względu, że ponadto rozszerzono krąg potencjalnych beneficjentów – do małych wspólnot mieszkaniowych, obejmujących od trzech do siedmiu lokali – a tam często zdarza się, że każdy właściciel ogrzewanie zapewnia lokalowi we własnym zakresie i w związku z tym każde mieszkanie korzysta z innego systemu ogrzewania.
Krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z dofinansowania w ramach tego programu mają również uzupełnić najemcy lokali mieszkalnych z zasobu gminnego.
Dodatkowo, podobnie jak w programie „Czyste Powietrze” w nowej edycji „Ciepłego Mieszkania” można będzie otrzymać dopłatę do przeprowadzenia termomodernizacji budynku wielorodzinnego.
([email protected]) fot. globalenergysystems/pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim