Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/04/2023 - 08:15

Nowe możliwości aplikacji mObywatel: podatki i opłaty dla gminy zapłacisz smartfonem

Cyfryzacja urzędów coraz bardziej przybliża się do jednostek samorządu terytorialnego, w tym gmin. Wkrótce rozpocznie się pilotaż – w chętnych do jego przeprowadzania gminach – w ramach którego poprzez aplikację mObywatel będzie można zapłacić podatki i popularne opłaty wnoszone na rzecz gmin.

To kolejny etap cyfryzacji obywatelskiej. Do tej pory koncentrowała się ona na usługach i sprawach, które załatwiane są na poziomie urzędów centralnych.

Aplikacja mObywatel: jakie nowe możliwości

Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Da ona umocowanie prawne dokumentu mObywatel, czyli dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji mObywatel, stanowiącego nowy mobilny dokument tożsamości. Będzie on miał dokładnie taką samą rangę – ważność – jak tradycyjny plastikowy dowód osobisty.
Dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel będą miały taką samą wagę jak dokumenty tradycyjne.

Nowe prawo oznacza ponadto stworzenie rozwiązania, w ramach którego jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty będą mogły prowadzić ewidencję w celu udostępniania dokumentów elektronicznych w aplikacji mObywatel, wydanych dla obywateli (mieszkańców, członków organizacji).

Czytaj też: Ograniczą e-zwolnienia i e-recepty. Co się stało?

Jak zapowiadali autorzy nowego prawa, działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin i powiatów.

Co załatwisz poprzez e-Płatności

Nie czekając na zakończenie procesu legislacyjnego i wejście nowych przepisów w życie Centralny Ośrodek Informatyki przygotował  platformę e-Płatności. Ma być ona udostępniona w aplikacji mobilnej mObywatel oraz w serwisie mObywatel.gov.pl.

Poprzez tę platformę można będzie regulować online zobowiązania wobec urzędów, w tym także jednostek samorządu terytorialnego, łącznie ze szczeblem gminy.

W ramach pilotażu, w gminach, które do niego przystąpią można będzie w ten sposób uregulować podatek od nieruchomości – najbardziej popularne i powszechne zobowiązanie jakie obywatele wnoszą na rzecz swojej gminy. Podobnie jest z opłatą za śmieci czyli formalnie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kolejny na liście jest też podatek za najem lub dzierżawę gruntów Skarbu Państwa.

By maksymalnie uprościć procedurę, osoby regulujące zobowiązania wobec gminy poprzez e-Płatności będą mogły skorzystać z szybkiej, bezpiecznej i bezpłatnej (bez prowizji) metody jaką jest BLIK.

Warto dodać, że aplikacja mObywatel została do tej pory pobrana już 10 milionów razy, a w ramach publicznych usług cyfrowych mogą oni korzystać m.in. z tak popularnych i mających powszechne zastosowanie rozwiązań cyfrowych jak eRecepty, eZwolnienia i mPrawojazdy. ([email protected]) fot.pixabay   Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu