Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/03/2012 - 09:31

Nowe drogi i szlaki połączą Sądecczyznę z Podkarpaciem

Budowa nowych połączeń drogowych i kolejowych między powiatami nowosądeckim a jasielskim oraz wspólne starania o wpisanie na listę UNESCO cerkwi z obu województw – między innymi takie ustalenia znalazły się w deklaracji współpracy Małopolski i Podkarpacia, podpisanej wczoraj (12 marca).
W poniedziałek w Jaśle (woj. podkarpackie) odbyło się posiedzenie zarządów obu województw, na rozmawiano o współpracy ponadregionalnej w zakresie turystyki, infrastruktury komunikacyjnej i edukacji. Podpisano też wspólną deklarację.

 –  W czasach rywalizacji regionów w całej Europie, nasze spotkanie jest symbolem współpracy –  mówił podczas konferencji prasowej  Mirosław Karapyta, marszałek Podkarpacia.

Marszałek Małopolski Marek Sowa podkreślił, że szczególnie subregion nowosądecki i tarnowski są blisko powiązane z Podkarpaciem. –  Dlatego chcemy zbudować nowe drogi, które połączą Gorlice i Jasło oraz Tarnów z Mielcem i Dębicą. Nad opracowaniem tego projektu pracować będzie zespół pod przewodnictwem wicemarszałków z obu regionów –  dodał.

Z Podkarpackich miast graniczących z Małopolską do pracy w Tarnowie dojeżdża od 50 do 250 os. na 1000 pracujących poza rolnictwem. W deklaracji podkreślono więc potrzebę współpracy powiatu tarnowskiego i Sądecczyzny z trzema wspomnianymi ośrodkami województwa podkarpackiego. Przyjęto też stanowisko w sprawie współpracy w zakresie realizacji wspólnego układu komunikacyjnego, budowa nowych i modernizację istniejących odcinków dróg. W planach są spotkania konsultacyjne na terenie obu województw, których efektem ma być opracowanie listy inwestycji w zakresie infrastruktury komunikacyjnej łączącej oba województwa.

–  Priorytetem ponadregionalnej współpracy ma być także poprawa układu komunikacyjnego. Chodzi o połączenia drogowe między Małopolską a Podkarpaciem w tym m.in. drodze wojewódzkiej nr 984 Lisia Góra –  Nowa Jastrząbka (granica województwa) – Mielec oraz perspektywach połączenia kolejowego Stróże – Biecz – Jasło –  mówił wicemarszałek Roman Ciepiela.

Zarządy województw przyjęły też deklaracje współpracy przy staraniach o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO drewnianych cerkwi obu regionów. Wnioskiem o wpis na listę UNESCO objętych jest łącznie 16 obiektów: osiem z Polski –  po cztery z Małopolski (cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych) i Podkarpacia (cerkwie w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku)  –  oraz osiem z Ukrainy. Wspólną aplikację nasz wschodni sąsiad złożył w styczniu 2012 roku, strony czekają na wizytę eksperta UNESCO w terenie, do której powinno dojść na przełomie września i października. Jak ocenili marszałkowie, wpisanie cerkwi na listę UNESCO oznacza powstanie międzynarodowego, bardzo atrakcyjnego dla turystów szlaku.

Małopolska i Podkarpacie będą również razem rozwijać szlaki Architektury Drewnianej oraz Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Oba regiony razem przygotują obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.

DEKLARACJA WSPÓŁPRACY

STANOWISKO WS. WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE WSPÓLNEGO UKŁADU KOMUNIKACYJNEGO

STANOWISKO WS. WPISANIA NA LISTĘ UNESCO

LIST INTENCYJNY –  SZLAKI

(BW)

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz PAP

Fot.: UMWM







Dziękujemy za przesłanie błędu