Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
04/06/2023 - 10:55

Nowe 500 plus. Kiedy przyjdą pieniądze za czerwiec z programu Rodzina 500+. Co jeśli nie dostaliście w terminie?

Z początkiem czerwca rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy w programie Rodzina 500+. Osoby, które złożyły w terminie wniosek na nowy okres rozliczeniowy powinny dostać przelew na konto w terminie takim samym jak w poprzednim okresie rozliczeniowym, który skończył się z dniem 31 maja. Co jednak jeśli termin mija a pieniędzy na koncie nie ma?

Powodów może być kilka, a dwa najczęstsze to termin złożenia nowego wniosku oraz błąd polegający na zablokowaniu wypłaty, bo wniosek o świadczenie złożyła i matka, i ojciec dziecka.

Błąd we wniosku sprawi, że poczekasz na wypłatę 500 plus

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski na świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ na nowy okres rozliczeniowy, który zaczął się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2024 r. Być może w tym czasie zgodnie z zapowiedzią rządu świadczenie zostanie podwyższone a właściwie zwaloryzowane do 800 zł, ale same procedury nie ulegają zmianie.
Jednak błędy we wnioskach mogą wydłużyć czas oczekiwania na zasiłek.

A błędów, choć mniej niż w poprzednich latach, jest co niemiara. Jak powiedział rzeczni Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski, mogą one opóźnić wypłatę zasiłku.

Jakie błędy we wnioskach o 500 plus blokują wypłatę

Najczęstszą przyczyną wypłaty pieniędzy w terminie jest zdarzające się wciąż bardzo często zdublowanie wniosków – składają je i ojciec, i matka dziecka. Wówczas wypłata jest zablokowana do czasu wyjaśnienia sprawy.

Kolejne pod względem popularności błędy, które mogą opóźniać wypłatę dotyczą pomyłek lub braku aktualizacji konta bankowego. Bardzo często z błędem podawany jest numer PESEL dziecka.

W jakim terminie wypłaty z nowego 500 plus

Osoby, które złożyły w terminie wniosek o świadczenie w nowym okresie rozliczeniowym terminy przelewów czy wypłat nie powinny ulec zmianie.

"W czwartek ZUS przelał na konta rodziców 622 mln zł. We wtorek, 6 czerwca, kolejni opiekunowie otrzymają prawie 300 mln zł. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat" - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek złożą dopiero w czerwcu albo w lipcu – ZUS będzie dla nich wyznaczać najbliższe terminy wypłat i mogą się one różnić od terminów wypłat 500 plus w poprzednim okresie rozliczeniowym, który zakończył się z dniem 31 maja.

Jeśli rodzic złożył wniosek od 1 lutego do 31 maja otrzyma prawo do świadczenia od czerwca do maja 2024 r.

Gdy wniosek zostanie złożony po 31 maja to świadczenie zostanie przyznane z okres od miesiąca złożenia wniosku aż do końca okresu rozliczeniowego – czyli maja 2024, np. wniosek złożony w czerwcu sprawi, że zasiłek będzie wypłacany za cały 12-miesięczny okres, choć może się zdarzyć, że faktycznie pieniądze trafią do beneficjenta dopiero w lipcu – wówczas w wyrównaniem za czerwiec.   ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu