Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/01/2017 - 17:55

Nowak i Pławiak robią geodezyjną rewolucję

Mapy geodezyjne będą dostępne w sieci. Starosta nowosądecki Marek Pławiak i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak podpisali umowę dotyczącą cyfryzacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu i miasta. Projekt ma kosztować przeszło 16 mln zł i będzie realizowany do końca grudnia 2020 roku.

Jednogłośnie radni Nowego Sącza przyjęli uchwałę w sprawie zmiany budżetu na 2017 rok. Dzięki temu powstanie elektroniczny system map i innych dokumentów będących w posiadaniu Urzędu Miasta w Nowym Sączu, do którego mieszkańcy będą mieli dostęp za pomocą tzw. e-usług. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym jako liderem. Do sfinalizowania przedsięwzięcia, które miasto przewiduje na 2020 rok potrzeba jednak aż 4 milionów złotych. Miasto chce pozyskać środki z zewnątrz, ale jednocześnie potrzebuje pieniędzy na wkład własny. Tym samym – przy jednogłośnym i bezdyskusyjnym poparciu radnych – środki w wysokości ok. 182 tys. trzeba było pozyskać odejmując je od puli przeznaczonej na „mieszkaniówkę”.

W sumie realizowany przez miasto i powiat projekt ma kosztować 16 mln złotych. Większość tej kwoty, bo aż 14,3 mln zł, stanowi dofinansowanie z unijnych funduszy. 

- Dzięki temu projektowi uporządkujemy zasoby geodezyjne i kartograficzne, które dzisiaj, - co muszę przyznać uczciwie, są  dość chaotyczne, ale po zakończeniu projektu Internet stanie się prostym narzędziem,  do tego, żeby z tych zasobów korzystać - mówi prezydent Ryszard Nowak 

Obok szczegółowych map geodezyjnych w systemie będą dostępne również wszystkie informacje związane z prawami własności. To świetna informacja dla tych, którzy grunty kupują, sprzedają lub chcą zabudować. Do tej pory zasoby geodezji dostępne są jedynie w formie analogowej.

Zobacz też: Skorzystaj z internetowej mapy Nowego Sącza

- Od roku prowadzimy żmudny proces porządkowania zasobów geodezyjnych i kartograficznych - mówi starosta Marek Pławiak. - Projekt, który właśnie, wspólnie z miastem, zaczynamy realizować ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu. Ułatwi na przykład inwestorom wyszukiwanie gruntów, na których chcieliby rozwijać działalność. To także korzyść dla mieszkańców, którzy będą mogli za pośrednictwem Internetu uzyskać informacje na temat swoich działek.

Przeczytaj też Pławiak rozwiódł w starostwie geodezję z budownictwem

- W wyniku digitalizacji do 2020 r. w mieście w formie cyfrowej dostępnych będzie ponad 90 proc. map. W powiecie, który ma do zewidencjonowania siedmiokrotnie większy obszar, zdigitalizowanych zostanie przeszło 30 proc. zasobów. W pierwszej kolejności proces obejmie miasta ze względu na zwartą zabudowę i zainteresowanie inwestorów - dodaje Pławiak

Materiały geodezyjne prowadzone są dla 198 obrębów powiatu i 123 miasta. Koszty ich cyfryzacji są ogromne, biorąc pod uwagę, że w przypadku powiatu chodzi o blisko 245 tys. działek o powierzchni 155 tys. ha, a miasta 35,7 tys. działek, zajmujących obszar 5,7 tys. hektarów. Poprzedni gospodarze powiatu nie zrobili wiele w zakresie cyfryzacji, więc w momencie zmiany Zarządu zdigitalizowanych było niewiele ponad 1 procent map. Dziś jest to już 5 procent 

Za wdrażanie projektu są odpowiedzialni wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk i wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

ES [email protected] Fot.. A.M

umowa o cyfryzacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych










Dziękujemy za przesłanie błędu