Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
05/12/2017 - 11:00

Nowa siedziba Parku-M stanie się wizytówką regionu? [Zdjęcia]

Dlaczego prezes firmy Park-M Krzysztof Mróz występował przed radnymi na ostatniej sesji w Starym Sączu? By ich uspokoić, że zakup budynku w Brzeznej wcale nie oznacza, że firma nie będzie inwestować w Starym Sączu. Dlaczego to takie ważne?

Zobacz też: Nie uwierzycie, co zrobiła sądecka firma Park-M!

Bo kilkanaście lat temu, jeszcze za urzędowania poprzedniego burmistrza Mariana Cyconia radni dali zielone światło dla przeprowadzenia wyjątkowo korzystnej dla Parku-M wymiany gruntów, co otworzyło możliwość dynamicznego rozwoju firmy.

A tu nagle Park-M przenosi swoją siedzibę do Brzeznej w gminie Podegrodzie. Dlaczego? Jak tłumaczył Krzysztof Mróz to była konieczność podyktowana przede wszystkim względami administracyjnymi i logistycznymi. Do prowadzenia tak ogromnych realizacji, jakie stają się udziałem Parku-M niezbędny jest cały sztab ludzi, których trzeba ulokować w odpowiednich warunkach i przede wszystkim w jednej siedzibie. Przed zakupem obiektu w Brzeznej specjaliści gnieździli się w osobnych barakach, co czasem niemal uniemożliwiało pracę zespołową.

Zobacz też: Jakość drogi w końcu dorówna nazwie. Trakt św. Kingi będzie przebudowany

Firma stanęła przed perspektywą – albo będzie nowa siedziba albo firma będzie musiała ograniczyć działalność. Jednak jak zaznaczał Mróz budynek w Brzeznej też zostawia wiele do życzenia. Dlatego Park-M nie odstępuje od budowy głównej siedziby w Starym Sączu.

Nowy wielofunkcyjny budynek będzie się składał z części biurowej, zaplecza technicznego i części szklarniowej. Budynek będzie ekologiczny, nisko energetyczny, o powierzchni około jednego hektara, zlokalizowany na trzech kondygnacjach. Jak podkreśla prezes, budynek będzie wykonany niemal w całości z materiałów nawiązujących do okolicy: drewna i kamienia. Wielkie przeszklenia, zieleń, która ma gęsto porastać ściany i zielony taras, ogród na dachu sprawi, obiekt w niczym nie będzie zakłócał atrakcyjności i wartości widoków na pobliski Klasztor Klarysek.

- Architekturą będzie nawiązywał do tego czym się zajmujemy. Dodatkowo zaprojektowaliśmy duży plac sprzedaży, parking i plac manewrowy.  Zależy nam aby sam budynek wtopił się w krajobraz Starego Sącza, o który powinniśmy dbać - podkreślał prezes firmy Krzysztof Mróz.

Zobacz też: Stary Sącz: Zbudują nowe, wielkie rondo i „kupią” inwestorów. Ile na to pójdzie?

Dlaczego firma nie wybudowała go od razu, tylko zdecydowała się na zakup nieruchomości w Brzeznej? Tym bardziej, że projekt był gotowy już w 2014 roku. Odpowiedź jest bardzo prosta. Na przeszkodzie stała linia energetyczna, która idąc nad budynkiem przecinałaby go niemal na pół.

Park-M opracował nawet koncepcję jak sieć przesunąć w inne miejsce, by nie kolidowała z inwestycją, ale okazało się, że Turon ma własne plany. W ślad za modernizacją starosądeckiej infrastruktury energetycznej linia w pobliżu terenów Parku-M trafi pod ziemię i biec będzie w zupełnie innej lokalizacji niż obecnie. Prace Tauron powinien – przynajmniej według deklaracji – zakończyć w połowie 2018 roku. Wtedy i Park-M będzie mógł zacząć budowę nowej siedziby.

Podoba się Wam jej projekt? Zgromadzeni na sesji radni i samorządowcy nie kryli uznania. Tym bardziej, że i gmina przymierza się do remontu Traktu św. Kingi. Gdy obie inwestycje się skończą – jedna z ważniejszych dróg dojazdowych do Starego Sącza stanie się miejscem naprawdę reprezentacyjnym.

ES [email protected]

Nowa siedziba Park-M
Fot.: Park-M


Dziękujemy za przesłanie błędu