Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
11/01/2023 - 07:15

Nowa podwyżka. Od dziś drożeją bilety PKP Intercity. Zobacz o ile

Gdzie nie spojrzeć, z nowym rokiem nowe, wyższe ceny. Już od jutra więcej trzeba będzie zapłacić za bilety w pociągach Intercity. Koszty podróżowania po torach wzrosną nawet o blisko 18 procent.

Nowe ceny biletów PKP Intercity zaczną obowiązywać od 11 stycznia

Skąd ta podwyżka? Wszystko  przez wyższe ceny prądu. - W porównaniu do stycznia ubiegłego roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła o ponad 62 procent - informuje PKP Intercity.

- To przełoży się bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 rok opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną, co oznacza wzrost kosztów usług świadczonych przez kolej – wyjaśnia spółka, która zwraca też uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która w listopadzie 2022 r. wyniosła 17,5 proc., a także wysokie stopy procentowe.

czytaj też Droższe parkowanie w mieście. Z nowym rokiem opłaty poszły w górę

Ile zapłacimy za  bilety po podwyżce?

Spółka podaje średni procentowy wzrost ceny biletów jednorazowych w poszczególnych rodzajach pociągów

17,8 proc. dla kategorii Express InterCity Premium (EIP)
17,4 proc.  dla kategorii Express InterCity (EIC)
11,8 proc. dla kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK) PKP Intercity

Konkretny przykład? Teraz bilet z Krakowa do Warszawy na przejazd pociągiem Pendolino, czyli najwyższej kategorii EIP, kosztuje 169 złotych. Po podwyżce trzeba będzie zapłacić 199 złotych. W przypadku podroży pociągiem EIC cena biletu to 149 złotych. Za kilka dni wzrośnie do około 175 złotych.

Kosz biletu dla kategorii  IC to obecnie 68 zł. Po podwyżce  wychodzi 76 złotych. Za podróż  pociągiem TLK na tej samej trasie obecnie trzeba płacić 72 złote, po podwyżce wyjdzie blisko 80 złotych.

Za bilety można zapłacić mniej przy korzystaniu promocji, jakie oferuje  PKP.

czytaj też Kupiliście to na kaszel i ból gardła? Nie zażywajcie tego!  

Wyższe ceny Karty Intercity i biletów odcinkowych  

W górę idą też ceny biletów odcinkowych, średnio o 10 procent. Droższe będą też ceny Kart Intercity, które uprawniają do nielimitowanych podróży pociągami spółki w dowolnych relacjach.

Zmiany w ofercie Multiprzejazd

Jest też jedna zmiana na lepsze. PKP Intercity o kilka godzin wydłuża okres obowiązywania ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Do tej pory oferta obowiązywała od północy we wtorek do godziny 15 we czwartek. Teraz to będzie do północy z czwartku na piątek.

Jak przypomina kolejowa spółka, to dopiero druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014, co i tak nie zrekompensuje skutków wzrostu kosztów prowadzenia działalności, a jedynie częściowo je złagodzi.

czytaj też Trzepnie po kieszeniach tych, co piją i palą. Nowe, wyższe ceny, z nowym rokiem

Jak podaje PKP Intercity,  w 2022 roku z usług przewoźnika skorzystało, według pierwszych danych,  rekordowe blisko 59 mln osób. Spółka inwestuje w nowoczesny tabor. Najnowsza zakontraktowana umowa ma wartość 7 miliardów złotych.

Przypomnijmy, że wśród tych, którzy dobili targu z PKP Intercity jest sądecki Newag, który w grudniu wygrał wart ponad pół miliarda przetarg na dostawę kolejnych dwudziestu, nowoczesnych lokomotyw. ([email protected]) fot.


Dziękujemy za przesłanie błędu