Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
27/03/2018 - 15:25

No nie! Ministrowi zachciało się kolejnego wariantu. Nie będzie tunelu pod Justem?

Po tym, jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obwieściła, że samorządowcy i lokalni politycy osiągnęli kompromis i zaakceptowali wybrane dwa warianty ekspresówki do Brzeska, zakładające budowę tunelu po Justem, wydawało się, że telenowela o Sądeczance powoli zmierza ku szczęśliwemu końcowi. Ale niespodziewanie nastąpił dramatyczny zwrot akcji. Tunelu pod Justem… może nie być. Co się stało?

 

Choć zaproponowane przez Generalną Dyrekcję dwa warianty sądeczanki  kontestowały   samorządu Łososiny Dolnej i Gnojnika,  to jednak wydawało się, że przygotowania do inwestycji wreszcie nabrały tempa i  wreszcie rozpoczną się prace nad dokumentacją przedsięwzięcia.

czytaj też Stało się! Znamy przebieg Sądeczanki. Są już mapy i wizualizcje

Ale zupełnie niespodziewanie gruchnęła wieść, że minister infrastruktury i budownictwa  Andrzej Adamczyk  zażyczył sobie skierowania do uzgodnień środowiskowych… trzeciego przebiegu trasy, który zakłada budowę najtańszego wariantu, bez budowy tunelu pod Justem.  Tę zaskakująca informację obwieścił dziś  niedawno odwołany ze stanowiska wiceministra finansów poseł  Wiesław Janczyk.

- To wcale nie oznacza, że tunel pod Justem nie zostanie wybudowany - uspokaja parlamentarzysta. - Minister  poprosił o przygotowanie trzeciego wariantu,  ale  wynika to z pewnej ostrożności przy realizacji inwestycji.  Można sobie wyobrazić, że trasa  powstanie szybciej, a  sam tunel zostanie dobudowany.

czytaj też Nasze musi być na wierzchu? Łososina chce zmieniać przebieg „Sądeczanki”

Kto podejmie ostateczną decyzję o przebiegu trasy z Nowego Sącza do Brzeska?  Parlamentarzysta zapewnia, że choć  minister ma prawo nadzorować inwestycję,  to jedna są to kompetencje  Generalnej  Dyrekcji Dróg i Autostrad.  Niepokój może jedna budzić owa „ostrożności przy realizacji inwestycji”.

Czy może chodzić o ostrożność finansową?  - pytamy Janczyka.

- Na terenie Tęgoborzy są tylko dwie możliwości. Albo droga pobiegnie przez Świdnik z pominięciem Justu albo  pobiegnie pod Justem. Budowa kilometrowego tunelu to koszt 400 milionów złotych. To  oczywiście podnosi koszt inwestycji.  Osobiście zrobię wszystko, żeby zachować wariant z tunelem, bo to najkrótsza droga z Nowego Sącza do autostrady A4.

Janczyk zapewnia, że zrobi wszystko, ale  po tym, jak  stracił stanowisko wiceministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego,  jego warszawskie wpływy mogą zostać mocno ograniczone.

- Jestem w stolicy regularnie, a wydeptane przez mnie ścieżki na pewno nie zarosną - mówi poseł.

Czy ponowne mnożenie wariantów może wydłużyć inwestycyjny kalendarz? Na to pytanie Janczyk nie odpowiada.

czytaj też Posłowie zróbcie dym! Będzie Kolejny zjazd z A4 do Niepołomic a na "Sądeczankę" trzeba czekać

Zdaję sobie sprawę z procedur związanych z  przygotowaniem tak dużych inwestycji i  dlatego zalecam sobie ostrożność w deklarowaniu jakichkolwiek terminów. Chciałbym, żeby obyło się bez niespodzianek i żeby przetarg na budowę drogi mógł zostać być ogłoszony przed końcem przyszłego roku. Takie  padały terminy. Mam nadzieję, że zostaną dotrzymane.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. JmDziękujemy za przesłanie błędu