Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
18/08/2022 - 08:30

No koniec świata! Nie uwierzycie skąd i za ile sprowadzą węgiel do Nowego Sącza

Żar leje się z nieba, a w Nowym Sączu ludzie uganiają się za węglem na zimę do centralnego ogrzewania. Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Polska Grupa Górnicza właśnie obwieściła, że podnosi ceny, średnio o 20 procent. Co to oznacza dla lokalnego handlu węglem? Czarne złoto trzeba sprowadzać między innymi z Dalekiego Wschodu. Niektórzy już finalizują umowy.

Czytaj też To już pewne. Będą dopłaty nie tylko dla tych co ogrzewają domy węglem. Jakie?

Jest drogo, będzie jeszcze drożej. Polska Grupa Górnicza właśnie obwieściła, że podniosła ceny. Od 16 sierpnia średnia cena węgla opałowego kosztuje 1,2 tys. złotych za tonę.  Dotychczas było to tysiąc złotych.  Jak wyjaśnia spółka, przyczyną podwyżek jest znaczny wzrost kosztów produkcji.

Dlaczego węgiel tak zdrożeje

- Na rynku skokowo podrożała między innymi stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk. Spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem. Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa,  a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w Polskiej Grupie Górniczej wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej.

Jak czytamy na firmowej stronie internetowej, spółka poniesie też zwiększone wydatki na inwestycje,  nieodzowne dla zwiększania produkcji i sprzedaży węgla opałowego dla sektora komunalno-bytowego.  Zamierza na to wydać o ponad 1,12 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Czytaj też Newag to zbuduje czy nie zbuduje? Co ze spalarnią odpadów w Nowym Sączu 

Jak te podwyżki odbiją się na cenach na naszym lokalnym rynku

O to pytamy Aleksandrę Woźniak z sądeckiego składu opałowego  „Czop”
- Za węgiel trzeba teraz płacić o ponad 300 złotych więcej za tonę, za ekogroszek ponad 400 złotych.

Ale tym węglem po nowej cenie i tak nie będziemy mogli handlować, bo Polska Grupa Górnicza od początku sierpnia prowadzi już tylko sprzedaż w swoim internetowym sklepie. Dilerzy mieli umowy do końca lipca. Na razie w naszym składzie mamy jeszcze węgiel z kopalni Staszic, który udało nam się kupić jeszcze w tamtym miesiącu. Ale cenę mamy wysoką, bo drogo kupiliśmy?

Ile trzeba płacić za tonę?
- Po 3450 złotych mamy gruby węgiel, w kostce, ten średni po 3420 złotych.

Co dalej? Skoro Grupa Górnicza podniosła ceny, a węgiel sprzedaje tylko przez internet?
- Musimy opał sprowadzić zza granicy. Mamy zaprzyjaźnioną firmę, która nam sprzedaje węgiel od dilerów.

Skąd do Nowego Sącza przyjedzie węgiel?
- Z Kolumbii, Indonezji albo z Kazachstanu.

Kiedy?
- Czekam na telefon. Może będzie w przyszłym tygodniu.

Czytaj też Kredyty hipoteczne będa tańsze. Chodzi o bankowe opłaty

Jakie będzie kosztować ten węgiel  z końca świata? Jak mówi Aleksandra Woźniak ponoć dużej różnicy nie ma. Ceny są porównywalne z tymi, które są obecnie. ([email protected]) fot.jm  Dziękujemy za przesłanie błędu