Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
24/02/2022 - 15:00

Nie powinniśmy się obawiać. Pieniędzy w sądeckich bankomatach nie zabraknie

Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa ludzie przypuścili szturm na banki i bankomaty. Niektórzy skarżyli się, że na wybranie większej gotówki musieli czekać kilka dni. Czy ten czarny scenariusz może się teraz powtórzyć? Czy przez wojnę na Ukrainie zabraknie pieniędzy w bankomatach?

Zdaniem ekspertów, nie powinniśmy się obawiać braków pieniędzy w bankomatach,  poza ewentualnymi atakami hakerskimi. Nawet jeśli wybierzemy pieniądze z konta, szybko może się okazać, że nie mają żadnej wartości. Udowadniały to historie z czasów okupacji – pisze serwis SuperBiz, który tuż przed wybuchem wojny z Ukrainą  rozmawiał z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą Krajowej Izby Gospodarczej.

Czytaj tez Dają duże pieniądze w prezencie. Rząd dopłaci do kredytów hipotecznych  

Jak zauważył analityk, rzeczywiście zwłaszcza na początku pandemii ludzie ruszyli do bankomatów,  ale także część firm, gromadziła zapasy gotówki jako dodatkowy bufor płynności, na wypadek gdyby coś w systemie bankowym czasowo przestało działać.

- Tak zgormadzony apas, wciąż jest obserwowany, choć od pewnego czasu przestał się dynamicznie zwiększać-  tłumaczył Sroczyński i wskazywał, że niedobory środków w bankomatach musiałyby być związane z istotnymi decyzjami dotyczącymi rachunków bankowych bardzo niekorzystnymi dla ich posiadaczy i próbą wycofania środków przed wejściem w życie takich decyzji. 

Z kolei Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., stwierdził,   że w konsekwencji zaostrzenia sytuacji na wschodzie może dojść do wzmożonego zainteresowania Polaków posiadaniem większej niż do tej pory ilości gotówki w portfelu. - Jednak analogicznie do okresu początku pandemii, gdy także Polacy chętniej wypłacali gotówkę, wtedy jej nie zabrakło i prawdopodobnie teraz będzie podobnie mówił w rozmowie z  SuperBiz.

Kostecki zwracał również  uwagę na prawdopodobne ataki hakerskie, blokujące sieć teleinformatyczną. Jeśli do takich by doszło na terenie naszego kraju, a już pojawiły się ostrzeżenia, to nie tyle, że zabraknie gotówki, ile bankomaty mogą przestać działać, podobnie zresztą jak strony logowania w bankach i bankowe aplikacje mobilne - mówi w rozmowie z SuperBiz, Kostecki. 

Czytaj też Okup za cyberatak w urzędzie marszałkowskim. To się zdarzy teraz w Sączu?

Jak pisze serwis, jeszcze w listopadzie 2019 roku NBP sprowadził z Anglii 100 ton złota, a na początku 2020 roku zaczęła się rozprzestrzeniać pandemia koronowirusa. - Czy to przypadek czy celowe działanie poparte wiedzą niedostępną dla szarego obywatela? – stawia pytanie SuperBiz i zauważa, że  pieniądz w razie jakichkolwiek kataklizmów, zagrożeń czy wojny traci na wartości, a  złoto jest najlepszą lokatą kapitału na dziejowe zawieruchy i trudne czasy. ([email protected]) fo.jm






Dziękujemy za przesłanie błędu