Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/03/2017 - 08:35

Nie płacisz abonamentu za radio i telewizor? Może ci się upiec

To już prawdziwa telenowela. Rząd nie ustaje w pomysłach jak skutecznie ściągnąć abonament radiowo-telewizyjny, którego ludzie po prostu nadal nie płacą. Najnowsze plany to abolicja dla tych, którzy z opłatą zalegają i uproszczona rejestracja odbiorników.

zmiany abonament rtv

Nowe pomysły przedstawił właśnie resort kultury. Teraz trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. 

Przeczytaj Skarbówka zamiast Poczty Polskiej będzie ściągać abonament RTV

Wedle planów ministerstwa kultury większa skuteczność w ściąganiu opłat za „nielegalne” słuchanie radia i „nielegalne” oglądanie telewizji nastąpi poprzez włączenie dostawców telewizji płatnej, czyli operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych, do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników. 

Przeczytaj też Płaczą i płacą. Sądecka skarbówka wchodzi ludziom na pensje za niepłacenie abonamentu RTV

Resort podkreśla, że rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce. 

- Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej - mówił w wypowiedzi dla PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu. -Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika - podkreślił Lewandowski. 

Przeczytaj też Listonosz skasuje cię za niepłacenie abonamentu

W rządowych dyskusjach znowu padło pytanie, komu powierzyć nadzór nad abonamentem. Ostatnio mówiło się o urzędach skarbowych, teraz jednak mówi się, że poborem opłat nadal ma się zajmować Poczta Polska.  

Przeczytaj też Nie chcesz płacić abonamentu? Musisz zgłosić, że nie masz telewizora

Placówka będzie mieć prawo do informacji o abonentach.  Oznacza to, że może pytać dostawców usług telewizji płatnej o poszczególnych klientów po to, żeby ustalić obowiązek zarejestrowania przez nich odbiornika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki.

(ami) fot. A.M






Dziękujemy za przesłanie błędu