Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
02/03/2018 - 07:15

Nie dla psa kiełbasa, nie dla Nowego Sącza nowoczesny szynobus zamiast mostu heleńskiego

Most heleński jak stoi, tak stał, a kolejny termin rozbiórki przeprawy przez Dunajec znowu został przesunięty. Posuwa się za to do przodu sprawa szynobusu, który będzie woził pasażerów z Heleny do centrum miasta i z powrotem. Urząd marszałkowski okazał hojność i na alternatywną przeprawę przez Dunajec wygospodarował 150 tysięcy, złotych, o co wnioskowały władze Nowego Sącza. Hojności zabrakło jednak w przypadku taboru. Full wypasu na szynach nie będzie.

Pieczę nad kursowaniem szynobusu będzie sprawować małopolski oddział Przewozów Regionalnych. Firma wygrała przetarg zlecony przez MPK w Nowym Sączu przetarg na obsługę tymczasowego transportu na czas budowy nowej przeprawy.  Roczny kontrakt opiewa na blisko 400 tysięcy złotych.

Czytaj też Most heleński story. Czy gaz „wysadzi” termin zakończenia budowy przeprawy?

Do finansowanej przez miejski i powiatowy samorząd alternatywnej przeprawy przez Dunajec dołoży się urząd marszałkowski, o co zabiegały władze Nowego Sącza. Decyzję klepnęli małopolscy radni, co obwieścił na Twitterze Leszek Zegzda odpowiedzialny w zarządzie województwa między innymi za transport kolejowy.

- Wszyscy radni zgłosowali za, choć to komunikacja miejska, której samorząd wojewódzki co prawda nie finansuje, ale w tym konkretnym wypadku, dotyczy to kolei. Poza tym dotyczy komunikacyjnych udogodnienie wewnątrz Nowego Sącza. Stąd decyzja o przyznaniu dotacji.

Jakim szynobusem przeprawią się przez Dunajec mieszkańcy Heleny?  Przewozy Regionalne chciałyby puścić na tory nowoczesne pojazdy EN 99, produkowane przez bydgoską Pesę, ale nie zgadza się na to urząd marszałkowski, który formalnie jest właścicielem taboru.

My jedynie dzierżawimy pociągi i wykorzystujemy je do zadań, które nam wskaże urząd marszałkowski. Naszym zdaniem dwuczłonowe szynobusy Pesy idealnie nadawałyby się dla Nowego Sącza, ale usłyszeliśmy, że zostały zakupione do obsługi aglomeracji krakowskiej - mówi Andrzej Siemieński, dyrektor małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych. - Nie rozumiemy tej argumentacji, bo takie pociągi jeżdżą przecież do Krynicy i do Piwnicznej. Trudno, więc powiedzieć, że obsługują tylko aglomerację.

Co na to Leszek Zegzda?  

- Nowoczesne pociągi muszą być maksymalnie wykorzystywane tam, gdzie częstotliwość przejazdu jest duża i trasa jest dłuższa. To natomiast jest przejazd między jednym przystankiem a drugim, trudno więc angażować w to nowoczesne pociągi. Wiadomo, że ludzie wolą jechać do Krakowa czy Tarnowa bardziej komfortowym pociągiem.  

Czym zatem będą jeździć pasażerowie?

- Jednostkami N 57, które należą do taboru starszego typu.

Trasa jest już wytyczona, rozkład jazdy jest już gotowy. Tylko most heleński, jak stoi tak stał.

Czytaj też Jak oni to robią? Budowlańcy drążą tunel pod dnem Dunajca przed wyburzeniem mostu heleńskiego [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Termin wyłączenia z ruchu kołowego przeprawy przez Dunajec po raz kolejny został przesunięty, bo ślimaczy się tempo przekładania pod dnem rzeki sieci gazowej. Wedle zapewnień Polskiej Spółki Gazownictwa, wszystko ma być gotowe na koniec kwietnia.

[email protected] fot.Jm YouTube

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku