Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
11/03/2016 - 17:20

Newag zrobi innowacyjny pociąg hybrydę !

Newag przymierza się do produkcji pociągu hybrydy. To unikatowy projekt spalinowo-elektrycznego zespołu trakcyjnego, który może być napędzany zarówno ropą jak i prądem. Na realizację nowatorskiego przedsięwzięcia sądecki producent otrzymał aż 15 mln złotych grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Choć spalinowo-elektryczne zespoły trakcyjne, nazywane pociągami hybrydowymi produkują już międzynarodowe koncerny, takie jak  Bombardier czy Stadler, to jednak projekt sadeckiego Newagu wprowadza innowacyjne rozwiązania.

- Hybrydowy zespół trakcyjny naszej firmy będzie się składać z trzyczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego zasilanego przez klasyczny układ napędowy z sieci 3 kV DC oraz członu zasilającego dołączanego za pomocą sprzęgu Scharfenberga - tłumaczy  rzecznik  spółki Łukasz Mikołajczyk. - Moduł spalinowy będzie wyposażony w silniki spalinowe napędzające agregaty prądotwórcze. Moc wytwarzana przez agregaty będzie przekazywana do elektrycznego zespołu trakcyjnego i będzie zasilała silniki trakcyjne na wózkach napędowych. W zależności od potrzeb przewoźników, spalinowy moduł napędowy będzie mógł być wyposażany w kabinę sterowniczą i pulpit manewrowy z tyłu członu lub wyłącznie w pulpity manewrowe. 

Jak wyjaśnia Mikołaczyk, dzięki temu, po podłączeniu członu napędowego z kabiną sterowniczą będzie możliwe prowadzenie pojazdu na trasach wahadłowych bez konieczności przepinania modułu zasilającego na stacjach końcowych.

Można sobie wyobrazić taki „jeżdżący agregat”, oczekujący na pociągi elektryczne z Gdańska w Redzie, gdzie zaraz po podłączeniu poprowadzi pociąg na Hel i z powrotem – podobnie zatem, jak przeznaczona do tego celu lokomotywa, ale dużo taniej – ze względu na obniżenie masy zespołu i ograniczenia zużycia materiałów eksploatacyjnych . Istnieje także możliwość że moduł zasilający będzie jeździł w zestawieniu z EZT cały obieg gdy zajdzie potrzeba zmniejszenia czasu zmiany zasilania pojazdu z elektrycznego na spalinowy i odwrotnie - opisują możliwości pociągu hybrydy specjaliści branżowego portalu rynek, kolejowy

Dlaczego rozwiązanie jest lepsze od tradycyjnej „hybrydy”?  Bo pociąg nie będzie „wozić” dieslowego członu po liniach zelektryfikowanych, co obniży koszty eksploatacji.

 - Atutem projektu ma być przede wszystkim  obniżona masa pojazdów. Nowy pociąg będzie wyposażony w nowoczesny układ napędu elektrycznego z układem sterowania optymalizującym zużycie energii, system odzyskiwania i gromadzenia energii hamowania do wykorzystywania w trakcie kolejnych rozruchów - mówi  rzecznik Newagu Łukasz Mikołajczyk.- Człon zasilający jako pojazd niezależny (autonomiczny) nie tylko będzie mógł się poruszać samodzielnie po bocznicach, ale również będzie mógł zastąpić ciężkie lokomotywy manewrowe przy przetaczaniu stosunkowo lekkich składów pasażerskich. 

Realizacja nowatorskiego przedsięwzięcia Newagu będzie kosztować 38 milionów złotych. Ponad 15 mln spółka otrzyma z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Prototyp ma być gotowy do końca 2018 roku.

(ami)

Fot. Newag (wizualizacja) 







Dziękujemy za przesłanie błędu