Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
11/01/2017 - 07:10

Newag buduje nową halę. Będzie produkować nowoczesne lokomotywy

Sądecki Newag buduje nową halę. To nie tylko kolejny etap modernizacji zakładu. Przedsiębiorstwo przygotowuje się do produkcji supernowoczesnych lokomotyw elektrycznych.

Po tym, jak Newag zdecydował o przeniesieniu produkcji lokomotyw ze swojego zakładu z Gliwic do Nowego Sącza, przedsiębiorstwo zamieniło się w plac budowy. Powstaje nowa, ogromna hala.  

Przeczytaj też Newag przenosi produkcję z Gliwic do Nowego Sącza. Ale miejsc pracy nie przybędzie

- Ta inwestycja wpisuje się w realizowany przez spółkę plan modernizacji zakładu - mówi Łukasz Mikołajczyk, rzecznik prasowy spółki. - Wcześniej powstała nowa lakiernia i hala, w której były produkowane pojazdy dla warszawskiego metra. Inwestujemy też w modernizację maszyn i stanowisk pracy. Teraz budujemy halę przeznaczoną do produkcji lokomotyw elektrycznych.

Przeczytaj też Związkowcy z Newagu poskarżyli się na Konieczka do samego Jakubasa

Jak tłumaczy Mikołajczyk, będą to lokomotywy najnowszej generacji. Jedna z nich o nazwie Griffin, należąca do platformy czteroosiowychosiowych lokomotyw elektrycznych, to pierwsza w Polsce lokomotywa wielosystemowa, dostosowana zarówno do polskiego systemu zasila­nia prą­dem sta­łym jak i do sys­te­mów zasi­la­nia prą­dem zmien­nym obo­wią­zu­ją­cych w kra­jach euro­pej­skich.

- Inte­ro­pe­ra­cyj­ność i wie­lo­sys­te­mo­wość tej loko­mo­tywy umoż­li­wia uzy­ska­nie homo­lo­ga­cji w więk­szo­ści kra­jów europejskich - tłumaczy Mikołajczyk.

Driga z lokomotyw , Dra­gon,- jest z kolei pierw­szą od ponad 25 lat, w cało­ści pol­ską kon­struk­cją, prze­zna­czoną do pro­wa­dze­nia cięż­kich skła­dów towa­ro­wych dosto­so­wany do euro­pej­skiego rynku .

Nowa hala powstaje w miejscu wyburzonej starej hali Warsztatów Kolejowych. przeznaczonej kiedyś dla lokomotyw spalinowych. Budowana jest od podstaw.  

W ciągu pięciu lat Newag chce zainwestować w produkcję 150 milionów złotych. Na rok wychodzi średnio 30 milionów.

Przeczytaj też Newag ma grube miliony na inwestycje, a nie ma ... ludzi do roboty

Miniony rok na krajowym rynku taboru szynowego należał do słabszych, ale wedle szacunków Zbigniewa Jakubasa przewodniczącego rady nadzorczej i głównego akcjonariusza spółki Newag, w ciągu najbliższych sześciu lat sytuacja w branży w Polsce powinna być o wiele lepsza.W ciągu najbliższych czterech lat spółka spodziewa się ogłoszenia przetargów na prawie 12 mld zł.  .

 - Od 2003 roku zainwestowaliśmy w Newag 330 mln złotych i cały czas inwestujemy w produkcję. Wszystko to z naszych zysków mówił w rozmowie z Sadeczaninem Info prezes  zarządu firmy Newag Zbigniew Konieczek

Agnieszka Michalik, fot. Newag

Newag buduje nowa halę

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach