Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
25/06/2020 - 10:50

Netto przejmuje Tesco w Polsce – duże przejęcie na rynku FMCG

Netto, duńska sieć dyskontowa poinformowała, że przejmuje Tesco Polska. Sieć będzie teraz posiadała blisko 700 sklepów w całej Polsce, a tym samym dogoni jednego z głównych konkurentów, niemiecką sieć dyskontową Lidl. Netto dzięki przejęciu sklepów Tesco umocni i rozwinie swoją pozycję w średnich i dużych miastach. Jednak jeśli chodzi o ogólnokrajowego lidera – portugalską Biedronkę, Netto pozostanie jeszcze daleko w tyle. Sieć będzie jednak nadal słabo reprezentowana na wschodzie kraju.
  • ​Duńska sieć dyskontowa Netto przejmuje sklepy brytyjskiej sieci Tesco.
  • Obecnie Netto posiada 206 sklepów w Polsce, a po przejęciu będzie miała ich już około 700, a tym samym dogoni swojego konkurenta – niemiecką sieć Lidl. Netto nadal jednak daleko będzie za liderem – portugalską Biedronką, która obecnie ma 3000 sklepów w naszym kraju.
  • Wartość transakcji jest wyceniana na 900 mln zł i ma być zrealizowana w ciągu najbliższych 18 miesięcy. 
  • Salling Group zamierza przekształcić zakupione sklepy Tesco w Netto 3.0, a więc wzbogacony i ulepszony koncept dyskontu z poszerzonym asortymentem oraz wystrojem nawiązującym do stylu skandynawskiego.

Sieć dyskontowa Netto została założona w latach 80. w Danii. Z kolei w Polsce sklepy Netto pojawiły się dopiero w 1995 r. Pierwszy sklep sieci został otwarty w Szczecinie. Ekspansja zagranicznej sieci dyskontowej w Polsce rozpoczęła się właśnie od zachodniej części kraju i obecnie to właśnie tam znajduje się najwięcej jej sklepów. Dziś duńska sieć na zachodzie Polski posiada 206 sklepów wielkopowierzchniowych. Marka jest najbardziej rozpoznawalna na Śląsku, gdzie swoich sklepów ma aż 70, co jest sporą częścią całości. Spora ilość sklepów Netto znajduje się również w województwie kujawsko-pomorskim oraz pomorskim.

Co jest jednak charakterystyczne, Netto zupełnie nie jest znane na wschodzie naszego kraju, gdzie znajdują się dosłownie pojedyncze sklepy. W takich województwach jak podlaskie, podkarpackie, czy lubelskie, marka nie ma ani jednego sklepu. Z kolei właśnie w tych regionach Tesco ma ich 34, co po samym przejęciu wpłynie bardzo pozytywnie na rozpropagowanie marki Netto wśród osób, które wcześniej nie słyszały o sieci. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że liderem w tych województwach nadal pozostanie Biedronka, która posiada też największą liczbę sklepów ogólnie w całym kraju, a jest ich 3000. 

To, co jest ważne przy transakcji przejęcia Tesco przez Netto to także fakt, że pozwoli to duńskiej sieci na jeszcze wyraźniejsze zbudowanie swojej pozycji w miastach. Po szybkiej estymacji okazuje się, że Netto nie miało zbyt wielu swoich sklepów w Warszawie, bo było ich jedynie 5. Warto więc jest zaznaczyć, że Tesco swoich punktów sprzedaży w stolicy kraju posiadało aż 11. Z kolei duńską markę Netto można było znaleźć między innymi w mniejszych miejscowościach obok Warszawy: w Piasecznie, Brwinowie oraz Grodzisku Mazowieckim.

Okazuje się jednak, że Tesco może uzyskać naprawdę mocną pozycję w Łodzi, gdzie obecnie posiada 9 marketów, z kolei Tesco posiadało ich 12. Najwięcej punktów sprzedaży duńskiej sieci znajdziemy w Szczecinie, a więc mieście, gdzie pojawił się pierwszy sklep tej marki. Jest ich tam aż 24. Natomiast Tesco posiada tam 7 sklepów wielkopowierzchniowych. Dzięki temu, że Netto przejmie Tesco, duńska sieć może zawitać do nowych miast takich jak Kraków, Olsztyn, Kielce, czy Białystok. Najprawdopodobniej nadal nie będziemy mogli zrobić zakupów w Netto w takich lokalizacjach jak Rzeszów i Lublin, gdyż Tesco nie posiada tam swoich sklepów.  

Oprócz tego, że duńska sieć detaliczna Netto, a właściwie firma Salling Group A/S przejmuje 301 sklepów, transakcja obejmuje także dwa centra dystrybucji i główną siedzibę brytyjskiej firmy. W ramach samej umowy między dwoma gigantami, 7 tys. pracowników zostanie przeniesionych z Tesco do Salling Group. 

Oficjalnymi powodami, dla których Tesco wycofuje się z biznesu w Polsce jest chęć koncentracji na działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie pozycja rynkowa firmy jest zdecydowanie silniejsza niż w Polsce oraz uzyskiwane marże i wyniki finansowe są wyższe niż w naszym kraju. Tak jak zostało już to wspomniane, całkowita wartość korporacji Tesco w Polsce w ramach transakcji została wyceniona na 900 mln zł, a więc 181 mln funtów. Sfinalizowanie samej transakcji ma się odbyć jeszcze w tym roku finansowym. Wpływy ze sprzedaży biznesu w Polsce Tesco ma przeznaczyć na ogólne cele korporacyjne. 

Prezes Netto Polska, Janusz Stroka, podkreśla, że konsolidacja obu sieci handlowych jest ogromnym krokiem w kwestii rozwoju duńskiej korporacji, dzięki któremu przedsiębiorstwo staje się jednym z czołowych graczy na rynku FMCG nie tylko w Polsce, ale i Europie. 

Salling Group zamierza przekształcić zakupione sklepy Tesco w Netto 3.0, a więc wzbogacony i ulepszony koncept dyskontu z poszerzonym asortymentem oraz wystrojem nawiązującym do stylu skandynawskiego. Ma się to stać nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia samej transakcji. Aż do tego czasu zakupione przez Netto sklepy mają działać nadal pod szyldem Tesco. Przed tym wszystkim tym jednak transakcja musi być zweryfikowana i zatwierdzona przez odpowiednie urzędy regulacyjne. Finalizacja tej transakcji ma dość do skutku w czwartku kwartale 2020 r. 

Aleksandra Baka







Dziękujemy za przesłanie błędu