Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
22/06/2021 - 15:00

Najnowsza tarcza antykryzysowa. To ostatnie dni na składanie wniosków do ZUS

Jeszcze tylko przez kilka dni przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek i postojowe w ramach Tarczy 9.0. Jeśli przedsiębiorcy chcą się ubiegać o zwolnienie ze składek i postojowego. Czasu jest niewiele, bo tylko do końca czerwca. Trzeba się pospieszyć.

Najnowsza tarcza antykryzysowa zakłada zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień  tego  roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego zakłada najnowsza Tarcza antykryzysowa. Jeśli przedsiębiorcy chcą z tego skorzystać czasu mają już niewiele, bo tylko do końca czerwca.  

- Wciąż można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Przypominam, że składamy je tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Termin nieprzekraczalny na przesłanie dokumentu to 30 czerwca, dlatego warto się pospieszyć, bo czasu zostało niewiele - przypomina Karol Jagielski z biura prasowego małopolskiego oddziału Zakładu.

- Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień - dodaje Jagielski.

W ramach wszystkich kolejnych odsłon  Tarczy ZUS przyjął łącznie ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł, w tym świadczenia postojowe oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek.
 

Kto może wnioskować o zwolnienie w ramach Tarczy 9.0? O wsparcie mogą wystąpić przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Dotyczy to tych wszystkich, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek  przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. W zależność od branży przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie ze składek za odpowiednio za grudzień 2020  i styczeń 2021 r., za luty 2021 r., za marzec i kwiecień 2021 r.-lub za sam kwiecień2021 r., jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki określone w przepisach prawa.

Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla biznesmena, ani dla osoby u niego zatrudnionej.

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. BSDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021