Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
22/05/2023 - 22:10

Nadpłacili, a teraz jeszcze muszą dopłacić. Kuriozalne procedury w ZUS

To już ostatni dzwonek. Tylko dziś przedsiębiorcy mogą rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok. Na kontach ZUS właścicieli niektórych firm zwłaszcza ryczałtowców, może pojawić się obowiązek dopłaty do jej wysokości, nawet wówczas, gdy wcześniej opłacili miesięczne różnice w składce. Dopłata, mimo nadpłaty. Jak to możliwe?

Jak to  jest z tym rozliczaniem składek zdrowotnych

Na koniec każdego roku przedsiębiorcy muszą zweryfikować swoje rozliczenia. W systemie progresywnym, który obowiązuje w przypadku ryczałtu, składki są obliczane stopniowo. Za zeszły rok wynoszą 335,94 zł, 559,89 zł lub 1007,81 zł. Jeżeli właściciel firmy rozliczający się na ryczałcie osiągnął najwyższy próg  czyli jego przychód przekroczył 300 tys. zł, musi opłacić 1007,81 zł składki zdrowotnej za każdy miesiąc. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczął rok z niższą składką, na przykład 335,94 zł, a następnie przekroczył drugi próg dochodowy 60 tys. zł, to od tego momentu musi płacić składkę w wysokości 559,89 zł. Jeśli w kolejnych miesiącach przekroczył próg 300 tys. zł, składka wynosiła już 1007,81 zł.

czytaj też ZUS musi zwrócić ludziom kilkadziesiąt milionów. Rekordziści mogą liczyć na prawie 200 tys. złotych

-  Niektórzy przedsiębiorcy, przede wszystkim ryczałtowcy, mogą mieć niedopłaty wynikające z obowiązujących trzech progów przychodowych - tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy  firmie inFakt. - Jeśli ktoś „wskoczył” w wyższy próg w trakcie roku, a płacił składkę według niższego, musi dopłacić różnicę. Mogą być jednak też sytuacje odwrotne: z rozliczenia za cały rok może wyjść nadpłata. Jej zwrot następuje tylko na wniosek płatnika, bo ZUS automatycznie ich nie robi – dodaje Juszczyk.

Wielu przedsiębiorców pod koniec roku zdaje sobie sprawę, że składka zdrowotna jest obliczana na podstawie całorocznego przychodu. Miesiące, w których płacili niższą składkę, muszą więc zostać uwzględnione w rozliczeniu rocznym. – To dlatego wielu z nich postanowiło nie czekać na rozliczenie roczne i wcześniej dopłacić różnic w miesięcznych opłatach składki zdrowotnej do ZUS bez składania dokumentów DRA, czyli formularzy, w których wykazuje się wszystkie składki i pobrane świadczenia.  Niestety, nie było to możliwe w przypadku pierwszych okresów rozliczeniowych, kiedy płacili niższe składki - dodaje Piotr Juszczyk.

czytaj też Dają ponad 500 złotych specjalnego dodatku z ZUS. I mało kto o tym wie

Konieczność dopłaty pomimo nadpłaty

Przy dokonywaniu teraz rozliczenia rocznego może pojawić się konieczność dopłacenia do składki zdrowotnej. Jednak ta niedopłata została już wcześniej uregulowana, na przykład w grudniu 2022 roku. ZUS w swoich oficjalnych odpowiedziach na pytania podatników wskazuje, że przedsiębiorcy powinni wpłacić składkę zdrowotną wynikającą z rozliczenia rocznego do 22 maja - w tym ewentualną niedopłatę, nawet jeśli już wcześniej została opłacona.

- Na ZUS-owskim koncie niektórych przedsiębiorców widnieją nadpłaty, ale i tak ZUS wymaga opłacenia wszelkich niedopłat. Jest to kuriozalna sytuacja, bo dodatkowe środki zapłacone już przez podatnika powinny zostać wykorzystane do uregulowania właśnie tych niedopłat w rozliczeniu rocznym – mówi Jurczyk. -  Dopiero po złożeniu rozliczenia rocznego zobaczymy, jak ZUS ustosunkuje się do tych, którzy nie zapłacili dodatkowych kwot i czy w jakiś sposób będzie egzekwował wartość niedopłaty – dodaje doradca podatkowy ([email protected]) fot,jmDziękujemy za przesłanie błędu