Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
17/11/2022 - 14:00

Na Święta Bożego Narodzenia wydamy o 300 złotych więcej. Ale wielu będzie oszczędzać

Przedświąteczna analiza Providenta wskazuje, że nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą nas kosztować o wiele więcej niż w poprzednim roku. Nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na świąteczne wydatki.

To może Cię zainteresować: Motomikołaje znów wyjadą na ulice miasta. Dołącz do szlachetnej akcji

Według Barometru Providenta, w tym roku Polacy wydadzą na organizację Świąt Bożego Narodzenia średnio 1259 złotych. Jest to kwota większa o 307 złotych od zeszłorocznych wyliczeń. W porównaniu do 2020 roku na zbliżające się święta planujemy wydać o pół tysiąca złotych więcej.

Z czego to wynika? Oczywiście odpowiedzią na to jest rosnąca w naszym kraju inflacja. Drogie są nie tylko produkty spożywcze, które wykorzystujemy do przygotowania Wigilii i sałatek i ciast na święta. W górę poszły również rachunki za prąd. Więc ci, którzy chcą oszczędzić, dwa razy zastanowią się zanim włączą świąteczne oświetlenie.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że ceny towarów i usług w październiku 2022 roku wzrosły o 17,9 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w 2021 roku. Co czwarty ankietowany wskazuje, że nie będzie mógł sobie pozwolić na podstawowe, tradycyjne świąteczne wydatki. Blisko połowa respondentów chce oszczędzać na jakości kupowanych produktów.

Inni czytali również: Kiedy jest Black Friday 2022? Sądeczanie szykują się na wielkie wyprzedaże

Zmalała też liczba osób, które w Święta Bożego Narodzenia w ogóle nie będą się przejmować wydatkami. Takiej odpowiedzi udzieliło niecałe 3 procent badanych. W poprzednim roku takie nastawienie miał co dziesiąty respondent.

Zaledwie co piąty ankietowany wyda na świąteczne przygotowania ponad 2 tysiące złotych. Ponad 30 procent Polaków chce zamknąć bożonarodzeniowy budżet w przedziale 1000 – 1999 złotych. Sporo osób na zbliżające się święta wyda mniej niż 500 złotych.

Najwięcej pieniędzy na święta przeznaczą młodsi Polacy, którzy należą do grupy 18 – 24 lata. Aż 9 procent ankietowanych z tej grupy chce pożyczyć pieniądze od rodziny. Starsi respondenci wydatki będą pokrywać z bieżących oszczędności. Niektórzy zrobią zakupy dzięki świadczeniom rodzinnym (np. 500 plus) i programom wsparcia.

– Tegoroczne wyniki Barometru Providenta pokazują, że Polacy rozważnie podchodzą do swoich finansów. Odpowiedzialnie planują świąteczne wydatki, aby te nie nadwyrężyły domowego budżetu – mówi Karolina Łuczak, cytowana przez redakcję „Marketing przy kawie”.

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia pod względem wydatków będą trudne zwłaszcza dla seniorów. – Oszczędną Gwiazdkę deklarują zwłaszcza najstarsi respondenci. Wydadzą na nie średnio 1010 zł. To o połowę mniej niż najmłodsza grupa wiekowa. Ponadto co czwarty senior na organizację świąt przeznaczy mniej niż 500 złotych – dodaje Łuszczak. ([email protected], fot. Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu