Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
14/12/2020 - 22:50

Muszyna: rozpoczęły się prace remontowe przy ruinach średniowiecznego zamku

Nowosądeczanie mogą tylko pozazdrościć... Ruszyły prace przy remoncie i rozbudowie ruin średniowiecznego zamku w Muszynie. Zagospodarowane zostanie też jego otoczenie. Budowla broniła niegdyś południowych rubieży Polski; stąd nadzorowano spław i przewóz towarów.


7 grudnia rozpoczęły się prace związane z remontem i rozbudową ruin średniowiecznego zamku w Muszynie, wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia wzgórza Baszta. Przed wiekami budowla broniła południowych rubieży kraju, stąd nadzorowano spław i przewóz towarów, pełniła również funkcję komory celnej.

Rekonstrukcja obejmuje przebudowę murów kamienicy, z przeznaczeniem jej na nowe miejsce widokowe i salę wystawienniczą, a także zagospodarowanie podwórza zamkowego. Wykonawcą jest lokalne przedsiębiorstwo z Barcic Górnych.


Po remoncie, do zamku poprowadzi drewniana kładka nad suchą fosą, w obrębie murów zostaną zamontowane atrapy armat. Odtworzona będzie studnia, a poza murami zamku powstanie ścieżka edukacyjna oraz infrastruktura do wypoczynku.

Na podnoszenie z ruin muszyńskiego zamku, odbudowę wieży strażniczej i mostu zwodzonego oraz studni, Muszyna dostała osiem milionów złotych. Pieniądzepochodzą z unijnych funduszy, stanowią 85 proc. potrzebnej kwoty na realizację przedsięwzięcia.


W 2020 roku zrewidowany został pierwotny projekt rekonstrukcji zamku. Miasto uzyskało nowe zgody konserwatora zabytków na zmianę pierwotnie zaplanowanego układu. Obecny projekt skupi się bardziej na historycznych niż nowoczesnych rozwiązaniach. (MK) fot. aut. 

Muszyna: rozpoczęły się prace remontowe ruin średniowiecznego zamku
Ruszyły prace związane z remontem i rozbudową ruin średniowiecznego zamku w Muszynie wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia. Budowla broniła południowych rubieży Polski, stąd nadzorowano spław i przewóz towarów.


Dziękujemy za przesłanie błędu