Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
06/04/2021 - 21:00

Muszyna: po zimowej przerwie, wznowili prace przy rekonstrukcji ruin zamku

Po przerwie zimowej, wznowione zostały prace przy renowacji ruin zabytkowego zamku w Muszynie. Uzdrowisko na ten cel otrzymało 8 mln złotych.

Prace związane o renowacją i rozbudową ruin średniowiecznego zamku, wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia wzgórza Baszta w Muszynie rozpoczęły się w grudniu 2020 roku.  W kwietniu po przerwie zimowej zostały one wznowione, z daleka widać maszyny i pracowników. 

Władze uzdrowiska na renowację ruin zamku otrzymały 8 mln zł dotacji, co stanowi 85 proc. potrzebnej kwoty. 

Zamek wybudowano za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. W średniowieczu bronił południowych rubieży kraju, stąd nadzorowano spław i przewóz towarów, pełnił też funkcję komory celnej. 

Niestety, nie zachowały się dokumenty, na podstawie których można się wzorować przy rekonstrukcji zamku. Po remoncie, poprowadzi do niego drewniana kładka nad suchą fosą, w obrębie murów zostaną zamontowane atrapy armat. Odtworzona zostanie również studnia, a poza murami budowli powstanie ścieżka edukacyjna oraz infrastruktura służąca do wypoczynku. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. (MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu