Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
09/04/2021 - 10:45

Muszyna, Krynica: autobusy elektryczne w uzdrowiskach? Na razie je testowali

Na dobre rozpoczęła się elektryfikacja pojazdów komunikacji miejskiej. We czwartek 8 kwietnia auta elektryczne zaprezentowane zostały również władzom sąsiadujących uzdrowisk: Krynicy i Muszyny.

Autobus elektryczny jest wygodniejszy, porusza się cicho, płynnie i co najważniejsze nie emituje spalin. Podróżujący cieszą się cichą jazdą, ale przede wszystkim czystszym powietrzem. Ekologiczna i przyjazna komunikacja miejska powoli staje się normą, a nie ewenementem. Autobusy elektryczne w trzech małopolskich uzdrowiskach? Być może.

- W ramach współpracy trzech gmin uzdrowiskowych (Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój) zabiegamy o pilotażowy program, pozwalający nam uruchomić ekologiczną (autobusy o napędzie elektrycznym) komunikację obsługującą wybrane linie w uzdrowiskach. Na razie testujemy. Wyniki są obiecujące - informuje burmistrz Muszyny Jan Golba. 

- To jest przyszłość komunikacji, ale musimy o tym myśleć już teraz, bo jak nie, to zostaniemy w tyle. Obecnie problemem jest w ogóle utrzymanie komunikacji. Ale przecież covid nie będzie trwał wiecznie i w końcu mieszkańcy i turyści zaczną jeździć komunikacją zbiorową.


Miasta testują pojazdy elektryczne i składają wnioski o ich dofinansowanie, ponieważ koszt zakupu autobusów elektrycznych często przekracza możliwości ich budżetów oraz miejskich spółek komunikacyjnych.

- Jeżeli będzie możliwość pozyskania dofinansowania do rozwoju elektromobilności dla uzdrowisk będziemy chcieli uzupełnić tabor Komunikacji Uzdrowiskowej o takie właśnie nowoczesne pojazdy elektryczne - dodaje Piotr Ryba, burmistrz Krynicy. (MK) fot. A. Królikowski (Muszyna), UMiGKrynica. Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020