Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
17/11/2021 - 10:00

Musisz zgłosić, czym palisz w piecu. Pobierz formularze, uniknij grzywny

Masz piec i nie wiesz co to Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków? Możesz mieć kłopoty. Wszyscy właściciele domów i mieszkań muszą teraz zgłaszać czym palą. Pytanie, czy wiedzą, że trzeba to zrobić.

Smog, który od lat trzyma w swoich szponach Nowy Sącz,  z nastaniem chłodów znowu zionie trucizną. Czy jego siłę osłabi nowy bat ukręcony na kopciuchy? Z początkiem lipca została uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. To obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Chodzi między innymi o piece węglowe i gazowe, kominki i fotowoltaikę. Nowe przepisy wprowadziła nowelizacja o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Dlaczego? Bo jak dotąd nie ma dokładnych informacji o tym, czym i jak grzeją się Polacy.

Czytaj też Już idzie do nas śnieżny powiew mroźnej zimy 

Rejestr będzie tworzony etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. Chodzi o utworzenie kompleksowego i rzetelnego zbioru danych o źródłach ogrzewania stosowanych we wszystkich domach i budynkach. Dotyczy to nie tylko prywatnych posesji. Także między innymi kościołów, szkół, szpitali, warsztatów, hoteli czy garaży. To ma prowadzić do podjęcie skutecznych działań, które mają poprawić jakość powietrza w naszym kraju.

Deklaracje muszą składać sami właściciele domów jednorodzinnych albo zarządcy nieruchomości, w przypadku budynków wielorodzinnych. Na zgłoszenie starych źródeł ciepła, które uruchomiono przed początkiem lipca, mają rok. W przypadku nowo uruchamianych pieców, kotłów, kominków, kolektorów czy pomp ciepła, trzeba to zgłosić w ciągu czternastu dni.

Rejestru można dokonać samodzielnie przez internet na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, pod adresem zone.gunb.gov.pl. Deklaracje można tez złożyć w urzędzie gminy.

Rejestr pieców i kotłów działa, ale nie wszyscy o nim wiedzą. - Miesięcznie do bazy Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków spływa około 100 tysięcy wniosków - przytacza dane serwis wysokienapiecie.pl. -  W pierwszym tygodniu listopada zarejestrowano prawie 425 tys. wniosków. To zaledwie jedna dziesiąta, ponieważ że w kraju mamy około 5 mln budynków.

Zdaniem Doroty Cabańskiej z Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego mimo nagłośnienia obowiązku, nie wszyscy są dobrze poinformowani – mówi w rozmowie z portalem.  -  Nadzór bardzo liczy na gminy, które przyjmują papierowe deklaracje od mieszkańców i zarządców nieruchomości. Jak podkreśla, gminy mają w systemie informatycznym moduł do wprowadzenia informacji o zadeklarowanych źródłach ogrzewania.

- Teraz dostaną nową funkcję w systemie, która umożliwi im porównanie tych informacji oraz statystyk. Wówczas będzie widać jak na dłoni, ilu mieszkańców już zgłosiło ogrzewanie, a ilu jeszcze nie. Myślę, że najwięcej deklaracji spłynie w tym ostatnim okresie, czyli w czerwcu 2022 roku – dodaje Cabańska.

Co grozi tym, którzy nie zgłoszą deklaracji w terminie?  To kara grzywny do 5 tys. złotych, ale jak podkreśla Cabańska, zakłada się, że nie będzie nakładana automatycznie, ponieważ można postąpić zgodnie z zasadą tak zwanego czynnego żalu. To oznacza, że można złożyć deklarację po terminie bez konsekwencji kary, zanim prezydent, burmistrz czy wójt gminy dostaną informację o braku zgłoszenia. Co ważne, złożenie deklaracji jest obowiązkowe nawet jeśli gmina przeprowadzała wcześniej spis na własną rękę.

 Czytaj też Trzy zarazy naraz atakują Nowy Sącz. I nie wiadomo, która z nich jest najgorsza

Co pokazują zgromadzone już dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?  -Prawie połowa zgłoszonych kotłów to kopciuchy, czyli kotły poniżej trzeciej klasy albo takie, na których nie ma żadnych informacji o klasie – podaje wysokienapiecie.pl. -  To właśnie tych kotłów dotyczą uchwały antysmogowe w trzynastu województwach, między innymi w Małopolsce, gdzie wyznaczono terminy na dokonanie obowiązkowej wymiany kopciuchów, ponieważ to one w największym stopniu przyczyniają się do trucia powietrza. Zaledwie 4 proc. kotłów spełnia europejskie wymogi ekoprojektu.(jagienka.michalik@sadeczanin. Info) fot. Czytelnik

Pobierz formularz A dla budynków mieszkalnych              Pobierz wzór wypełnionego formularza A

Pobierz formularz B dla budynków gospodarczych           Pobierz wzór wypełnionego formularza B







Dziękujemy za przesłanie błędu