Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/10/2019 - 11:00

Można dostać pięć tysięcy złotych na własny prąd na dachu. Jak to zrobić

Własny prąd, za który nie trzeba płacić i to przez większą część roku? To możliwe, pod warunkiem, że ma się na dachu panele fotowoltaiczne. To dobre rozwiązanie, ale drogie. Może być dużo tańsze. Są dopłaty na instalację. Można zyskać nawet 5 tysięcy złotych. Jak je zdobyć?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności, ale wciąż nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na koszty. Teraz będzie można zyskać dofinansowanie z programu „Mój prąd” pilotowanego przez ministerstwo środowiska.

Czytaj też Drenaż kieszeni naprawami. Krótki żywot sprzętu AGD i RTV pod lupą Brukseli 

- Program  skierowany jest do gospodarstw domowych. Mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby. Wymaganiem jest zawarcie umowy regulującej wprowadzanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikro instalacji - informuje urząd marszałkowski. -  W programie można zamontować instalacje o mocy od 2 do 10 kWp.

Dotacja ma formę bezzwrotnej pomocy finansowej. Może pokryć do 50 proc.  kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 5 tys. złotych. Ze względu na to, że koszt instalacji fotowoltaicznej zwykle przekracza 10 tys. zł w praktyce większość ubiegających się o dofinansowanie otrzyma maksymalną kwotę.

Czytaj też Jak sądeckie firmy transportowe wygrały bitwę o tonaż na Słowacji 

W jakim okresie można składać wnioski o dofinansowanie? Do programu “Mój prąd” może zostać zgłoszona każda instalacja fotowoltaiczna, opłacona w całości lub części po 23 lipca 2019 roku. Istotny jest termin wymiany licznika przez operatora systemu dystrybucyjnego (zazwyczaj jest to zakład energetyczny) Pierwszy nabór wniosków, które są dostępne na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potrwa do 20 grudnia lub do wyczerpania środków.

[email protected] fot. Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu