Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
12/01/2021 - 20:00

Można dostać koronakryzysowe dopłaty do czynszu w Sączu. Jak to zrobić?

Cięcie pensji, zwolnienia z pracy albo problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Koronakryzys dotyka wielu mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych miejscowości. Tym, którzy wpadli w finansowe tarapaty kilka miesięcy temu rząd obiecał dopłatę do czynszu. Teraz już można składać wnioski. Kto może skorzystać z takiej pomocy?

Z takiej możliwości, także w Nowym Sączu i okolicznych miejscowościach będą mogli skorzystać lokatorzy bloków spółdzielczych, towarzystw budownictwa społecznego, mieszkań komunalnych i ci, którzy wynajmują lokum od osoby prywatnej czy firmy.

Na jakie pieniądze można liczyć?  Nawet na 1,5 tys. złotych miesięcznie przez okres pół roku.

Kto konkretnie ma szansę na dopłatę do czynszu? Ci, którzy wynajmowali lub podnajmowali mieszkanie przed 14 marca ubiegłego roku, przy czym może to może być inne niż wynajmowane obecnie lokum. Trzeba też wykazać, że w ciągu ostatnich, trzech miesięcy średni dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 roku.  

Czytaj też Rządowi emisariusze przywieźli finansową pomoc dla gmin Sądecczyzny 

Ponieważ dopłaty do czynszów są przyznawane razem z dodatkiem mieszkaniowym jako jego część, dlatego trzeba posiadać tytuł prawny do mieszkania na przykład umowę najmu, mieć miesięczny dochód na osobę nie wyższy niż 1,5 tys. zł w przypadku rodziny rodzina lub 2,1tys. zł, jeśli dotyczy to osoby samotnej.

Metraż mieszkania nie może być większy niż 45,5 m kw. (1 domownik), 52 m kw. (2 domowników), 58,5 m kw. (3 domowników), 71,5 m kw. (4 domowników), 84,5 m kw. (5 domowników), 91 m kw. (6 domowników).

Czytaj też Kiedy odmrożą sądeckie galerie handlowe? Padła data luzowania lockdownu 

 Żeby otrzymać pieniądze, w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy trzeba złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy. Może go pobrać TUTAJ. Konieczny jest dopisek, że chcemy uzyskać także dopłatę do czynszu.

Ze złożeniem wniosku nie warto się ociągać. Czasu wcale nie jest tak dużo, bo termin upływa wraz z końcem marca. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu