Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/01/2022 - 12:55

To możliwe? Chcą w Newagu odpady przerabiać na energię dla miasta

Zamiast składowisk śmieci, elektrociepłownia produkująca energię z odpadów. Do takiej ekologicznej inwestycji przymierza się sądecki Newag. Przedsięwzięcie, o którym zrobiło się głośno ponad dwa miesiące temu, jest na etapie wstępnych analiz formalno-prawnych i środowiskowych oraz konsultacji społecznych z samorządowcami i mieszkańcami. Czy to się może udać?

Czytaj też Robią hit dla turystów z kupy gruzu po starym moście w Kurowie [ZDJĘCIA] 

Elektrociepłownie produkujące energię z odpadów z powodzeniem funkcjonują już w kilku polskich miastach, między innymi w pobliskim Krakowie. Teraz do takiej inwestycji przymierza się Newag, który stawia na ekologiczne rozwiązania.  - Kilka lat temu zrezygnowaliśmy z kotłowni zakładowej na rzecz ogrzewania miejskiego. Zainwestowaliśmy również w instalacje fotowoltaiczne na terenie naszego zakładu w Nowym Sączu – mówił prezes firmy Zbigniew Konieczek. - Chcemy odejść definitywnie od węgla.

Od tamtej pory minęły dwa miesiące. Czy realizacja przedsięwzięcia nabiera konkretnych kształtów? – Projekt jest na wstępnym etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych. To dla nas także okres konsultacji – informuje rzecznik prasowy spółki Łukasz Mikołajczyk.  

Na razie podczas ostatniej sesji debatowali na ten temat sądeccy radni. Inwestycja zyskała akceptację samorządowców. Teraz przyszła kolej na konsultacje z mieszkańcami miasta.  

Kwestia możliwości budowy elektrociepłowni produkującej energię z odpadów była już dyskutowana podczas grudniowego spotkania z przedstawicielami zarządów osiedli Nawojowska, Kaduk, Gorzków, Zawada, Szujskiego, Przydworcowe, Millenium i Wojska Polskiego.

Jak wyjaśnia Mikołajczyk, w pierwszym tygodniu lutego zostaną uruchomione punkty informacyjno-konsultacyjne w trzech miejscach na terenie miasta. Podczas ponad trzygodzinnych dyżurów eksperci i konsultanci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców.

czytaj też Co z budową linii Podłęże-Piekiełko? Jak już ruszyła, zaczęły się schody 

2 lutego będzie można przyjść do Szkoły odstawowej nr 16 przy ulicy Bora-Komorowskiego,  natomiast 3 lutego do świetlicy osiedlowej przy ulicy Kusocińskiego 4a. Konsultacje w obydwu punktach będą prowadzone w godzinach od 16 do 19.30. Trzeci punkt, od 11 do 14.40,  zostanie otwarty 4 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury przy Al. Wolności.   

- Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, w pierwszym kwartale tego roku chcielibyśmy zorganizować również bezpłatne wyjazdy studyjne do jednej z polskich elektrociepłowni wytwarzającej prąd i ciepło z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć osobiście jak działa tego typu instalacja – mówi Łukasz Mikołajczyk.

Wedle szacunków Newagu, elektrociepłownia mogłaby przekształcać rocznie w energię 90 tys. ton odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych gmin. Docelowo dostawy odbywałyby się między innymi z wykorzystaniem bocznicy kolejowej – tłumaczy rzecznik i dodaje, że inwestycja rozwiązałaby problem zagospodarowania odpadów z wypełniającego się składowiska, które w najbliższych  latach zostanie zamknięte.

Czytaj też Wizjoner z hektarami pod inwestycje chce dawać pracę za dobre pieniądze

Tego typu elektrociepłownie nie są obciążone kosztami związanymi z handlem emisjami dwutlenku węgla – wskazuje Łukasz Mikołajczyk. Obiekt stanowiłby więc źródło ekologicznej i tańszej energii dla zakładu oraz Nowego Sącza, w tym dla około 80 proc. korzystających obecnie z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Tym samym umożliwiłby redukcję spalanego węgla i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Stanowiłby także pozytywny impuls do rozwoju ciepła sieciowego w mieści i nowych przyłączeń do sieci, podkreśla rzecznik. (jagienka.michalik@sadeczanin,.info)

Zobacz inwestycje na wizualizacji. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu