Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
04/09/2020 - 18:05

Mówili, że już z tym koniec. Wracają dodatkowe epidemiczne zasiłki opiekuńcze

Kiedy resort pracy ogłosił, że z końcem lipca zawiesił koronawirusowy zasiłek opiekuńczy, pracodawcy, którzy cierpieli na niedobór kadry, odetchnęli z ulgą. Jednak rodzice mieli zgryz. Co w sytuacji, kiedy żłobek, przedszkole czy szkoła ze względu na zagrożenie epidemią zostaną zamknięte?

Kiedy pół roku temu zaraza z Chin przyszła do Polski, rząd szybko podjął decyzję o zamknięciu  szkół, żłobków i przedszkoli. To wtedy zapadła decyzja o wprowadzeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy musieli w domach zostać z dziećmi.

Czytaj tez Firmy się cieszą, matki mają zgryz. Wszystko przez Covidowy zasiłek opiekuńczy

Najpierw był przyznawany na dwa tygodnie, potem był sukcesywnie wydłużany.  W sumie zrobiło się z tego pięć miesięcy.

Na początku sierpnia ministerstwo pracy ogłosiło, że to już koniec świadczenia przyznanego na czas epidemii. Teraz resort zdecydował o  ponownej wypłacie zasiłku.

- Rodzice, którzy muszą opiekować się dziećmi ze względu na zawieszenie zajęć w szkołach z powodu pandemii, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie - poinformowała na konferencji prasowej minister rodziny Marlena Maląg. - Proponujemy zasiłek do 20 września.

A co potem? Będziemy na bieżąco monitorować sytuację – oświadczyła minister.

- Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice, którzy sprawują opiekę nad dziećmi do 8 lat. Świadczenie przysługuje, kiedy na przykład żłobek, przedszkole lub szkoła, do której chodzi dziecko, jest zamknięta z powodu COVID-19 – wyjaśnia Anna Szaniawska, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS.  

- Zasiłek przysługuje też, kiedy placówki nie mogą dzieciom zapewnić opieki z powodu ograniczonego funkcjonowania – dodaje Szaniawska. -  Chodzi o takie sytuacje, gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym. Część dzieci uczy się w szkole, a część w domu. Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można także złożyć w przypadku, kiedy niania nie może opiekować się dzieckiem z powodu COVID-19.

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie zmieniły się. Aby go otrzymać wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS. Można je złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo oświadczenie jest podstawą wypłaty zasiłku.

Czytaj też Czy przez koronakryzys sądecką budżetówkę czeka etatowe tornado?  

Trzeba pamiętać, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

[email protected] fot, jm







Dziękujemy za przesłanie błędu