Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
23/11/2012 - 14:20

Monografia na 90. lecie sądeckiej Kongregacji Kupieckiej

Kongregacja Kupiecka w Nowym Sączu 90. lecie istnienia uczci publikacją z zakresu historii swojej organizacji wzbogaconą o historyczno – gospodarczy zarys regionu. Prace nad monografią dobiegają końca.
 - Publikacja już się drukuje. Odetchnęliśmy z ulgą, bo baliśmy się czy zdążymy, ale już mamy problem z głowy – mówi Józef Pyzik, prezes Kongregacji Kupieckiej Zrzeszenia Handlu i Usług.- Historia kongregacji nawet mnie zaskakuje. Okazuje się, że nie wiedziałem wielu rzeczy, które monografia odświeża, pokazuje i przypomina.

„Kongregacja Kupiecka w Nowym Sączu. Zarys historyczno-gospodarczy regionu” autorstwa dr. Piotra Wierzbickiego rysuje rozwój kupiectwa na Sądecczyźnie. Pokazuje, jak ziemie te rozwijały się poprzez rolnictwo i handel, leżąc w pobliżu głównych szlaków prowadzących na Węgry. Znaczenie miasta podkreślają organizowane w nim jarmarki z najważniejszym – Jarmarkiem św. Małgorzaty i przywileje nadawane przez kolejnych królów.

W kolejnych rozdziałach monografia przynosi historię organizacji kupieckiej z siedzibą w Nowym Sączu, choć obejmującą swoimi wpływami także sąsiedzkie, mniejsze ośrodki. Akcentuje jej znaczenie dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie po dzień dzisiejszy. Opracowanie wieńczy aneks przedstawiający prezesów, dyrektorów i najbardziej znanych członków wraz z kartami Archiwum Kongregacji Kupieckiej w Nowym Sączu. Publikacja została sfinansowana ze środków europejskich.

Obchody 90. lecia sądecka Kongregacja Kupiecka Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu z siedzibą w Rynku 10 świętować będzie 8. grudnia.

Anna Pawłowska
Fot. mat Kongregacji Kupieckiej w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu